Yurttaşlık kavramı ve Türkiye'de yurttaşlık: Edirne Çingenelerinin/romanlarının yurttaşlık algısı üzerine bir araştırma
Concept of citizenship and citizenship in Turkey: A study on the perception of citizenship of Gypsies/Romanies in Edirne
  1. Tez No: 257515
  2. Yazar: SENEM KURT TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KÖKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışmada Çingene/Roman kökenli yurttaşların Anayasal haklar ve sorumluluklar açısından devletle olan ilişkileri ele alınmıştır. Bu doğrultuda Anayasada yer alan her bir hakkın Çingene/Roman kökenli yurttaşlara ne ölçüde sağlandığı, diğer bir ifadeyle Çingene/Roman kökenli yurttaşların bu konudaki algıları, birinci elden toplanan veri ile tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu çalışmada Çingene/Roman kökenli yurttaşların bu hakların kullanımında herhangi bir ayrımcı uygulamayla karşılaşıp karşılaşmadıkları, varsa ayrımcı uygulamalar karşısında başvurdukları hak arama yolları, devletten beklentileri ve/veya yeni bir hak talepleri ile yerine getirmekle yükümlü oldukları ödev ve sorumluluklara ilişkin tutumları anket ve derinlemesine görüşme yöntemi birlikte kullanılarak tespit edilmeye çalışılmıştır.Bu çalışma Çingene/Roman nüfusun yoğun olarak yaşadığı ve geçmişte yoğun Çingene/Roman göçü alan Edirne'de yürütülmüştür. Yapılan alan çalışmasının sonucunda elde edilen bulgulara göre, genel olarak Edirne'de yaşayan Çingene/Roman kökenli yurttaşlar iş ve işsizliğe ilişkin haklardan yararlanamadıklarını ifade etmişlerdir. Bunun hemen ardından Çingene/Roman kökenli yurttaşların ulaşamadıkları ve/veya yararlanamadıkları Anayasal hakların başında yaşanabilir konut ve sağlıklı çevre hakkı gelmektedir. Bu sonuçlara ek olarak Çingene/Roman kökenli yurttaşlar, devletin kendilerine istedikleri alanda çalışma özgürlüğü sağlamadığını ve kendileri ile ilgili siyasal kararlara katılamadıklarını ifade etmişlerdir. Çingene/Roman kökenli yurttaşların eğitim imkanlarına ilişkin algısı da nispeten olumsuzdur. Devlet tarafından yeteri kadar sağlandığına inanılan ve bu konudaki algılarının olumlu olduğu Anayasal hakların başında ise sosyal güvenlik, seçimlerde oy kullanabilme ve sağlık hizmetlerinden yararlanma hakları gelmektedir.Alan çalışması sonuçlarına göre her üç katılımcıdan birisi Çingene/Roman olmaktan dolayı en az bir defa devlet kurumlarında ayrımcılığa maruz kaldığını ileri sürmüştür. Bununla birlikte katılımcıların büyük çoğunluğu hak ihlallerine uğradıklarında ya da ayrımcılığa maruz kaldıklarında, haklarını yasal yollarla arayacaklarını ifade etmiştir. Öte yandan Edirne'de yaşayan Çingene/Roman kökenli yurttaşların genel olarak Anayasada yer alan ödev ve sorumluluklarına ilişkin olumlu bir tutum içinde oldukları belirlenmiştir. Ayrıca katılımcılar genel olarak devletten yeni bir hak talebinde bulunmak yerine mevcut haklarının pekiştirilmesini istemişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship of Gypsy/Romany citizens of Turkish Republic with the state in terms of constitutional rights and duties is addressed. For that, to what extent each right granted in the constitution is ensured for the Gypsies/Romanies, in other words, the perception of Gypsies/Romanies on this matter is tried to be determined by first-hand data collection (survey method). Moreover, in this study, whether Gypsy/Romany citizens face with any discriminatory treatment while using these rights, how they cope with these discriminatory treatments if they do, their expectations and/or a new claim from the state, and their attitude towards duties and responsibilities they are obliged to fulfill are tried to be uncovered.This study was conducted in Edirne where Gypsy/Romany population inhabits densely and which experienced extensive Gypsy/Romany immigration in the past. According to the survey results, Gypsies/Romanies living in Edirne expressed that they generally cannot benefit from the rights related to employment and unemployment. The second constitutional right which Gypsies/Romanies cannot access and/or benefit from is the right of habitable house and healthy environment. In addition to these results, Gypsy/Romany citizens stated that the state does not provide them with the freedom of working in the area they would like to and they are not able to participate in the political decisions related to themselves. Gypsy/Romany citizens? perception of education opportunities is also rather negative. The foremost right which is believed to be provided sufficiently by the state and which is positively perceived is social security, vote in elections, and utilizing health services.According to the survey results, one out of three participants claimed that at least once they faced with discrimination at state offices because of being a Gypsy/Romany. In addition, a large majority of the participants expressed that they would claim their rights through legal ways when their rights are violated or they face with discrimination. On the other hand, it is determined that Gypsy/Romany citizens living in Edirne have generally positive attitudes towards duties and responsibilities stated in the constitution. Moreover, the participants usually wish for reinforcement of their existing rights rather than demanding a new right.