Politik istikrar ve ekonomik performans: Ampirik bir inceleme
Politik istikrar ve ekonomik performans: Ampirik bir inceleme
  1. Tez No: 257538
  2. Yazar: HALE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR HAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Politik istikrar ve ekonomik performans ilişkisi özellikle son yıllarda merak uyandırmaya başlamıştır. ?Politik Makroekonomi? adı altında yeni bir iktisat alt kolu belirmiş, konuyla ilgili çalışmaların sayısı artmıştır. Bu çalışma sözkonusu ilişkinin varlığını test eden önceki çalışmalardan bahsetmekle beraber , politik istikrarın ekonomik büyüme üzerindeki etkisini ampirik olarak test etmektedir. 19 ülke ve 18 yıllık inceleme döneminde politik istikrarın ekonomik büyüme üzerindeki pozitif etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Türkiye açısından da sözkonusu ilişki irdelenmiş ve siyasi istikrarın diğer ülkelerde olduğu gibi ekonomik büyümeye etkisi pozitif iken Türkiye'ye ait şartların büyüme etkisi negatif olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
During the last decades the relationship between political stability and economic performance has started to be attractive. The new economics branch called ?Political Macroeconomy? has borned and number of studies related that topic have increased. In this study, it is aimed to test the relationship between political stability and economic growth in a parallel manner with the discussions which studied in previous papers. For 19 countries and 18 years, the positive effect of political stability on economic growth has found to be statistically significant. This relationship has also tested for Turkey and it has found that the result is similar. Moreover, the growth effect of Turkey?s conditions has found to be negative.