Şirket birleşmelerinde birleşme sonrası finansal etkinliğin ölçülmesi
Post-merger company mergers measurement of financial activity
  1. Tez No: 257581
  2. Yazar: ŞENOL KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH COŞKUN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde küreselleşen dünya ile beraber farklı ekonomik koşullarla karşı karşıya kalan işletmeler, sürekliliğini devam ettirmek veya daha güçlü bir duruma gelebilmek için diğer şirketlerle ekonomik işbirliği içerisine girmişlerdir. Bu ortaklık bazen birleşme, bazen satın alma,bazen de stratejik bir ittifak şeklinde olabilmektedir.Bu birleşmelerin sonucunda meydana gelen oluşumun, devralan yada devralınan şirket üzerindeki performans etkileri ise, son yıllarda dünyada ilgi çeken konular arasına girmiştir.Bu çalışmamızda, Türkiye'de bankacılık alanında kendini kanıtlamış 2 büyük bankanın, birleşme öncesi ve birleşme sonrası etkinlik ve verimliliğinin ölçülebilmesi açısından, farklı yıllardaki girdi ve çıktıları analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu analiz için Veri Zarflama Analizi (VZA) kullanılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Şirket Birleşmeleri, Etkinlik ve Verimlilik,Veri Zarflama Analizi(VZA)
Özet (Çeviri)
With today?s globolized world, business firms faced with different economic conditions to continue persistence or to become a stronger position have entered into economic cooperation with other companies. This partnership may sometimes be the partnership merger, sometimes buying, sometimes can be in the forms of a strategic alliance.The effects on performance of transferee company or inherited of occurrence taking place as a result of this mergers process has been among the topics of interests in recent years in the World.In this study, It is aimed to analyze the input and output in different years of two largest bank has proven itself in the field of banking in Turkey, and the aspect of efficiency and productivity can be measured before their merger and after the merger. Data Envelope Analysis (DEA) was used for this analysis.KEY WORDS: Mergers, Effectiveness and efficiency, Data Envelopment Analysis (DEA)