Error analysis: Mispronunciation of English consonant sounds /S/and/H/ preceding consonants and vowels by Afghan students
- Tez No: 257585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZLI GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma İngilizceyi ikinci yabancı dil olarak öğrenmekte olan Afgan öğrencilerin S vs H harflerini yanlış söyleyiş/telaffuz etmelerini araştırdı. İngilizceyi ikinci yabancı dil olarak öğrenen Afgan öğrencilerin, diğer sessiz harflerden sonra gelen S ve sesli harflerden sonra gelen H harflerini yanlış telaffuz ettikleri sonucuna vardık. Farsça ve İngilizce dillerindeki sesli ve sessiz harflerin arka planını detaylıca araştırdık ve ortak noktalarının olup olmadığını bilmek için her iki dili birbiriyle karşılaştırdık. Araştırmamız her iki dilin ünlü ve ünsüz harfler konusunda benzeyen ve ayrışan yönlere sahip olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, Afgan öğrencilerin yanlış telaffuz ettikleri S ve H harflerinin yanlış kullanımın nedenini bulmak için bu harflerin kullanımını birbirleriyle karşılaştırdı. Sonuç olarak Afgan öğrenciler için haftada üç gün olmak üzere iki aylık bir telaffuz sınıfı oluşturduk. Çıkan sonuç Afgan öğrencilerin ses sisteminin ve hece yapısının farklı olduğunda diğer sessiz harflerden sonra gelen S harfinden önce schwa /e/ sesini koyduğunu açığa çıkardı. Afgan öğrencilerin sesli ünsüz harflerden sonra gelen S harfinin telaffuzundaki hataları sessiz ünsüz harflerden sonra gelen S harfinin telaffuzunda yaptıkları hatalardan daha fazla idi. Farsça ve İngilizce dillerinde S ve H harflerin telaffuzundaki tarz ve yer çeşitliliği Afgan öğrencilere doğru söyleyiş/telaffuz konusunda zorluklar yaratmıştır
Özet (Çeviri)
This study investigated the cause of misarticulation of English phonemes /s/and /h/ by Afghan students learning English as a second/foreign language. Wehave found out that Afghan students having learned English as a foreignlanguage misarticulated both the phoneme /s/ preceded by other consonants,and phoneme /h/ preceded by vowel sounds. We studied the background ofFarsi/Dari and English languages consonant and vowel sounds in details andthen compared whether these two languages have similarities and differences,or not. The review showed that these two languages had similarities anddifferences in consonant and vowel sounds. The researchers compared theusage of phonemes /s/ and /h/ to know the cause of misarticulation of thesephonemes by Afghan students. As a result, we held up a pronunciation classfor Afghan students for three days a week for two months, the findingsrevealed that when the syllable structure and sound system were different,Afghan students put a schwa /?/ sound in front of the phoneme /s/ preceded byother consonants. There was more misarticulation by Afghan students whenthe voiced consonants preceded the phoneme /s/ than voiceless consonantspreceded it. The variation of place and manner of articulations of phonemes/s/ and /h/ in both languages created difficulties for Afghan students toarticulate them accurately. The primary and secondary stresses on thesyllables caused misarticulation of this phoneme followed by consonants, too.Afghan students? language sound system and syllable structure had their directinfluence on second language pronunciation system and causedmisarticulation. The findings also declared that when the phoneme /s/preceded vowel sounds, Afghan students did not misarticulate this phonemebecause the sound system and syllable structure of the phoneme /s/ were thesame in both Farsi/Dari and English languages. That?s why they did not put a schwa /?/ in front of the phoneme /s/ preceded vowel sounds. The result oftwo months pronunciation class for Afghan students on phonemes /s/ and /h/was positive and corrected their misarticulation of these two phonemes.