Edward Hallet Carr'ın tarih anlayışı
Edward Hallet Carr's understanding of history
- Tez No: 257695
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Birey toplumu oluşturan bir parçadır ama toplumun kendisi değildir. Bu nedenle Carr, bireysel eylemlerin tarihsel eylemler olamayacağını ancak halkı ilgilendiren genel olayların tarihsel olaylar olacağını ifade eder. Tarihçi biricik tekil olgularla ilgilenemez, aksine genel olaylarla ilgilenir. Tekil olaylar insanlık tarihine herhangi bir fayda sağlamaz, ancak genellemeler insanlık tarihine katkıda bulunur. Genellemelere ulaşıldıktan tarih hakkında öngörülere varmak olanaklı olur. Tarihçi öngörülere sahip olabilmek için geçmiş ile gelecek arasında bağ kurar. Tarihçi geçmişini öğrenerek şimdinin daha iyi anlaşılmasını amaçlar. Geçmişi bilmek demek insanın kendisini bilemesi demektir.Geçmiş ile gelecek arasında sürekli bir ilişki söz konusudur. Bu ilişki zaman içerisinde kopabilir ya da tarihin yönü farklı bir alana yönelebilir. Hatta tarih içerisinde sıçramalar da olabilir.Tarihçi tarihi bütünlüğü içerisinde anlayarak onu yorumlar. Tarihçi yorulama yaparken ön yargılarını kullanmadan kendi inanç ve değer yargılarını doğrultusunda tarihi olayları yorumlar. Tarih yorumlandığından dolayı özneldir, nesnel değildir. Tarih yorumlanırken tarih hiçbir zaman tarih tek bir alana indirgenemez ve aynı zaman da tarih hiçbir zaman kişiselleştirilemez, yani bir kişinin eylemlerine dayandırılamaz.Anahtar kelimeler1-Olgu2- Kişisel tarih3-Nesnellik ve yanlılık4-Birey ve toplum5-İlerleme
Özet (Çeviri)
A person is a companent who forms the socienty, but not the owner of it. Therefore, Carr states that individual actions can?t be historical actions but general actions which interest people can be historical actions. A historian can?t be interested in singular phenomena which is the only on the contrary he is interested in general events. Singular events aren?t useful for human history, but generalizations asist. After reaching generalizations, it is possible to get foresights a historian contact with the and future. He aims to make the present time more under. To know the past means to know a person own.It is discussed that there is always a relationship between the past and future. But this relationship may break within time or the side of history may turn towards a different field. It may be ene jumping within history.A historian comments the history by understanding with its wholeness while making comment, he comments in direction of his own belief and and Standard of judgment without using his prejudice. History is subjective, not objective because it is commented while being commented, it cannot be personalized that means it cannot be based on the action of person.Key words1-Fact2- Personal history3- Objectivity and prejudice4-Individual and society5-ProgressBSTRACTMASTER THESİSEDWARD HALLET CARR?S UNDERSTANDING OF HISTORYFatma SAĞLAMANKARA 2009A person is a companent who forms the socienty, but not the owner of it. Therefore, Carr states that individual actions can?t be historical actions but general actions which interest people can be historical actions. A historian can?t be interested in singular phenomena which is the only on the contrary he is interested in general events. Singular events aren?t useful for human history, but generalizations asist. After reaching generalizations, it is possible to get foresights a historian contact with the and future. He aims to make the present time more under. To know the past means to know a person own.It is discussed that there is always a relationship between the past and future. But this relationship may break within time or the side of history may turn towards a different field. It may be ene jumping within history.A historian comments the history by understanding with its wholeness while making comment, he comments in direction of his own belief and and Standard of judgment without using his prejudice. History is subjective, not objective because it is commented while being commented, it cannot be personalized that means it cannot be based on the action of person.Key words1-Fact2- Personal history3- Objectivity and prejudice4-Individual and society5-Progress