İşsizliğin sosyal dışlanma üzerindeki etkileri
Effects of unemployment on social exclusion
  1. Tez No: 257703
  2. Yazar: ESİN ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 406
Özet
Özellikle, günümüz toplumlarının, en önemli sorunlarının başında, işsizlik ve beraberinde yaşanan sosyal dışlanma gelmektedir. İşsizliğin sosyal dışlanma üzerindeki etkilerini konu alan bu çalışma, işsizliğin sosyal dışlanma üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak diğer bir deyişle, işsizliğin sosyal dışlanma üzerindeki etkilerinin boyutunu belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, literatür taraması ve alan araştırması yapılmıştır. Yapılan alan araştırmasından elde edilen sonuçlar, işsizliğin sosyal dışlanma üzerinde oldukça yüksek bir düzeyde etkisinin bulunduğunu ve işsizlerin çalışanlara göre çok daha yüksek bir düzeyde sosyal dışlanmaya uğradıklarını, istatistiksel verilerle ortaya koymuştur. Ayrıca, belirtmek gerekir ki, ülkemizin geleneksel yapısı ve eş/dost/akraba/aile ilişkilerine önem verilmesi nedeniyle, ülkemizde dayanışma ve yardımlaşma kültürü bulunduğundan, bu olgu, işsizlerin sosyal dışlanmışlığının daha yüksek düzeylere çıkmamasında etkili olmuştur.Sonuç olarak, işsizliğin sosyal dışlanma üzerindeki etkileri, hem birey hem de toplum üzerinde kendini göstermekte olup, bu etkiler hem ekonomik hem sosyal hem de psikolojiktir. Üstelik, tüm bu etkiler, birbirinden kopuk değil birlikte yaşanmaktadır.Anahtar Sözcükler1. İşsizlik2. Sosyal Dışlanma3. İşsizlik Teorileri4. İşsizliğin Ölçülmesi5. Sosyal Dışlanmanın Ölçülmesi
Özet (Çeviri)
Today, one of the biggest problems in societies is unemployment and associated social exclusion. This study, which includes the affects of unemployment on social exclusion, is prepared for revealing affects of unemployment on social exclusion, in other words determining the scale of effects of unepmloyment on social exclusion. For this purpose, literature scanning and field research are performed. Results gained from performed field research showed with statistical data that with unemployment has a significant effect on social exclusion and unemployed persons are exposed to social exclusion much more than employed persons. Also, because of traditional structure of our country and importance of relative / friendship / family relations, the solidarity and cooperation culture is available in our country, so this fact has been more effective in avoiding unemployed persons being more exclused from the society.Finally, effects of unemployment on social exclsuion is revealed both for individuals and the society, also these effects are both economical and psychological. Furthermore, these effects are not seperate from each other.Key Words1. Unemployment2. Social Exclusion3. The Unemployment Theories4. The Measurement Of Unemployment5. The Measurement Of Social Exclusion