Güven ve tükenmişlik ilişkisi: Ankara'daki hastanelerde bir uygulama
The relation between trust and burnout: An implementation in the hospitals of Ankara
  1. Tez No: 257789
  2. Yazar: AYÇA TUNÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLER SAĞLAM ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada güven ve tükenmişlik arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Tükenmişliğin boyutları duygusal tükenmişlik, duyarsızlaşma ve kişisel başarıda düşme hissi olarak, güvenin boyutları ise bilişsel ve duygusal güven olarak incelenmiştir. Araştırma Ankara merkezde faaliyet gösteren devlet hastanelerinde çalışan sağlık personelinin dışındaki idari personel üzerinde gerçekleştirilmiştir. 12 hastanede hastalarla yoğun olarak ilişkide bulunan toplam 404 personele anket uygulanmıştır. 404 anketten analize alınabilecek 376 anket araştırmanın veri setini oluşturmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 12.0 veri analizi programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu çalışmada istatistik analiz tekniklerinden, Pearson korelasyon analizi, çoklu doğrusal regresyon kullanılmıştır.Verilerin analizi sonucunda, bir üst yöneticiye duyulan bilişsel ve duygusal güven düzeyi ile duygusal tükenmişlik arasında negatif, düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu, bir üst yöneticiye duyulan bilişsel ve duygusal güven düzeyi ile kişisel başarıda düşme hissi arasında pozitif, düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu, bir üst yöneticiye duyulan bilişsel ve duygusal güven düzeyi ile duyarsızlaşma düzeyi arasında ise negatif, düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relations between trust and burnout has been researched. The dimensions of burnout has been analyzed within the context of emotional exhaustion, depersonalization, and personal accomplishment and the dimensions of trust has been analyzed within the context of cognitive and emotional trust. The research has been implemented over the administrative personnel, apart from the medical ones, employed by the public hospitals located in Ankara. Surveys have been conducted over a total of 404 personnel who have intense relation with the patients. 376 eligible surveys out of 404 are form the data set of the research. Datas have been analyzed through SPSS 12.0 data analysis software. In this study, Pearson Correlation Analysis and Multiple Linear Regression have been employed.At the end of data analysis, it has been determined that; there is a negative, low level and significant relationship between the cognitive and emotional trust placed to next level manager and emotional exhaustion; there is a positive, low level and significant relationship between the cognitive and emotional trust placed to next level manager and personal accomplishment and there is a negative, low level and significant relationship between the cognitive and emotional trust placed to next level manager and depersonalization.