İşletmelerde süreçlerin analizi, iyileştirilmesi ve süreçlerle yönetim yapısının kurulması: Karaman'da bir gıda sanayi işletmesinde süreç iyileştirme projesinin sonuçlarının değerlendirilmesi üzerine bir çalışma
Business process analysis, improvement and implementation of management by processes approach to organizations: A study on a process improvement project implemented to a food company located in Karaman
- Tez No: 257888
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Modern yönetim yaklaşımları içinde süreçlerle yönetim ve sürekli iyileştirme kavramı işletmelerin değişen yapılara uyum sağlamalarına olanak veren bir yönetim anlayışıdır. Bununla birlikte görülmektedir ki kendi içinde sürekli gelişim ve iyileştirme felsefesiyle hareket eden ve müşteri odaklılık ekseninden sapmayan işletmelerin değişen koşullara ayak uydurması da kolaylaşmaktadır.Bu bağlamda yapılan işlerin birimler yerine süreçler bazında yönetildiği ve tüm bu iş/aktivite gruplarının süreç yönetimi anlayışı ile nihayetlendirildiği çalışmalar başarıya önemli katkıda bulunmaktadır.Bu çalışma, yukarıda sunulan çerçevede hareket eden işletmelerin süreçlerle yönetim anlayışı ve süreç iyileştirme çalışmalarını nasıl uygulayabileceklerini konu almış ve yine çalışmada bir gıda işletmesine uygulanmış bir danışmanlık projesinin uygulanma şekli, sonuçları ve katkıları ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a modern management approach, the concept of management by processes and process improvement is an approach that enables organizations to accomodate to changing environment. By the way it should be mentioned that it becomes easier to accomodate to changing conditions for the organizations which focused on customer orientation and operating by the philosophy of continuous improvement and development.In this Context, the studies which in tasks are managed by processes instead of departmants/units, and the whole activities accoplished by process management approach, contribute to the success substantially.This study treats the implamentation of process improvement applications and management by processes approach in organizations act according to the outline above. And also this study aims to introduce how a consultancy service for a process improvement project implemented to a food company, the deliverables, reuslts and wins of the project.