Borsa yatırım fonu performanslarının belirlenmesinde faiz oranları, döviz kurları ve İMKB-100 endeksi etkisinin tespiti: İMKB'de bir uygulama
Effect of interest rates, exchange rates and IMKB-100 index in determining the performance of exchange traded fund: An application on the ISE
- Tez No: 257898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Çalışmanın amacı, borsa yatırım fonlarının performansını finansal ve istatistiksel analiz yöntemleri ile tespit etmektir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır: birinci bölümde yatırım fonu kavramları incelenmiş, ikinci bölümde borsa yatırım fonu kavramları incelenmiş, üçüncü bölümde portföy yönetim stratejileri açıklanmış ve son bölümde ise portföy performans ölçüm yöntemlerine göre İMKB'de işlem gören borsa yatırım fonlarının finansal ve istatistiksel analizi yapılmıştır. Ocak 2006?Ekim 2008 dönemi günlük verilerine dayanarak yapılan analiz sonucu ulaşılan bulgular şöyledir: Borsa yatırım fonlarının ortalama getirisi negatif (-0,0003), standart sapmaları 0,02 düzeyinde gerçekleşmiş; döviz kurları ve DİBS getirileri pozitif (0,0004), standart sapmaları 0,01 düzeyinde gerçekleşmiştir. Uygulanan performans ölçüm yöntemleri tüm dönemler için benzer şekilde bir sıralama türetmiştir. Çalışmanın ilginç sonucu ise borsa yatırım fonlarına ilişkin beta katsayılarının çok düşük çıkması; yöneticilerin zamanlama kabiliyetlerinin göstergesi olan c2 değerinin negatif çıkması ve yöneticilerin seçicilik kabiliyetlerinin de çok düşük düzeyde çıkmış olmasıdır. Borsa yatırım fonları, Euro ile pozitif yönlü bir ilişki, USD ile negatif yönlü bir ilişki göstermiştir. Ancak uygulanan kanonik korelasyon analizinde ise fon getirileri ile USD arasında pozitif; Euro ile negatif ilişki tespit edilmiştir. Tüm dönemlerde DİBS hariç yatırım araçlarının tamamı getiri açısından homojen bir yapı arz etmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of the study is to determine the performances of Exchange Traded Funds in terms of financial and statistical analysis. The study consists of 4 sections: in the first section mutual funds concepts are examined; in the second section Exchange traded funds concepts are explored; in the third section, portfolio management strategies are articulated; and in the forth section, financial and statistical analysis of exchange traded funds are conducted and reported. Daily price information data covers the period of Jan.2006 to Oct.2008. Results of the analysis are as follows: The average return of Exchange traded funds come out to be negative (-0,0003) with standard deviation of 0,02; whereas FX returns and government instruments yielded positive (0,0004) with standard deviation of 0,01. Portfolio performance measures that are applied produced almost similar performance ranking for the sampled funds. Beta coefficient of fund returns were come out to be very low, which strongly contradicts literature; c2 coefficient (indicator for timing capability of managers) found to be negative for all sampled fund managers. Return of Exchange traded funds revealed a negative correlation with USD but positive correlated with Euro; however canonic correlation analysis yielded exactly the opposite correlation between fund returns and FX rates. Except for government instruments, returns of all the sampled investment vehicles homogenous subgroups for all periods of analysis.