Hasta güvenliği kültürü ve bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin hasta güvenliği kültürü ile ilgili algılarını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
Patient safety culture and a research on assessment of the factors affecting university hospital nurses? perception of patient safety culture
  1. Tez No: 257973
  2. Yazar: AYSEL BALÇIK AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Hospitals, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sağlık bakım hizmetlerinin gelişmesiyle beraber hasta ve hasta yakınları bu konuyla ilgili kendi haklarını öğrenmişlerdir. Bunun sonucunda, sağlık bakım hizmetlerinin sunumuna ilişkin olarak hizmette farklılık, kalite ve hasta güvenliği konusundaki çalışmalar hız kazanmıştır. Karmaşık bir yapıya sahip sağlık bakım hizmetlerinde hasta güvenliğinin sağlanması, tıbbi hataların azaltılması için en önemli adım çalışanlarda etkin bir güvenlik kültürü oluşturulmasıdır. Yedi gün yirmi dört saat bakım hizmeti veren hemşirelik hizmetleri hasta güvenliği konusunda önemli bir yer tutmaktadır. Hemşireler aynı zamanda sağlık kurumlarında oluşturulacak güvenlik kültüründe önemli bir rol üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the improvements in health care services patients and their relatives have learned about their rights. In this situation, health care services speed up their studies about differences in care systems, quality and also patient security.Because of the complicated structure of the health care services the most important step for providing patient safety and decreasing medical mistakes is to develop an efficient patient security education in employees. Nursing care services that work seven days twenty four hours take important roles at patient security. At the same time nurses take important place at the patient safety culture that is established at the medical units.