İç denetimin işletmelerin yönetim fonksiyonları ve performansları üzerindeki etkilerine yönelik bir araştırma
A research about effects of internal audit on the management functions and performance of the institutions
- Tez No: 258055
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH COŞKUN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bilgi ve teknoloji alanlarındaki gelişmelerin etkin yönetilmesi ve artan şeffaflaşma ihtiyacı, tüm süreçlerde gelişen verimlilik bilinci iç denetim alanındaki gelişmeleri gerekli kılmaktadır. Çalışmanın temel amacı da iç denetimin işletmelerin yönetim fonksiyonları ve performansları üzerindeki etkilerini belirlemeye yöneliktir. Bu çalışmada ilk olarak işletmelerin yönetim fonksiyonları ve performanslarına yer verilmiştir. Daha sonra iç kontrol sistemi, tarihi gelişimi, önemi ve amaçlarından bahsedilmiştir. Daha sonra iç denetimin tanımı, tarihi gelişimi, amaçları, standartları, organizasyon içerisindeki yeri ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Sermaye Piyasası Kurulu' bağlı denetim firmaları üzerinde anket yöntemi kullanılarak, iç denetimin işletmelerin yönetim fonksiyonları ve performansları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. İç denetim biriminin işletmeler açısından son derece önemli olduğu ve etkinliğinin artırılması için gerekli olan faaliyetlerin yerine getirilmesi sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effective management of the developments in the areas of information and technology and increasing need of transparency necessitate the developments in the area of internal audit of developing consciousness of fertility in all processes. The main aim of this study is to determine the effects of internal audit on the management functions and performance of the institutions. This study first taught on the management functions and performance of the institutions and then internal audit system, its history, importance and aims were mentioned. The definition, historical development, aims, standards of the internal audit and also information about the place of it in the organization were mentioned later in the study. In the last part of the study, the effects of internal audit on the management functions and performance of the organizations by using questionnaire method with the control (audit) companies that are bound to Capital Market Board (CMB). It was concluded at the end of the study that internal audit unit is immensely important for the organizations and the necessary activities for increasing its efficiency should be carried out.