Kamu kurumlarında liderlik tarzlarının lider etkinliği üzerine etkisi ve bir uygulama
The effects of leadership styles on the leader effiency in the public organizations and a practice
  1. Tez No: 258231
  2. Yazar: CENGİZ AYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Literatürde liderlik tarzlarının, lider etkinliği ve verimliliğinin oluşumu ve değişiminde önemli rol oynadığı ileri sürülmektedir.Bu çalışmanın amacı kamu kesimindeki yöneticilerin liderlik özellikleri ile lider etkinliği arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çeşitli liderlik davranış özelliklerinin bulunduğu varsayılan kamu kurumlarında memurların kendi yöneticilerinin nasıl bir liderlik tarzı taşıdıklarına ilişkin algıları belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca çalışanlar açısından hangi liderlik tarzının etkili ve verimli olduğu araştırılmıştır.Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket kullanılmıştır. Dağıtılan 200 adet anketin %84,5 geri dönüş oranı ile 169 tanesi çalışma için geçerli sayılmıştır. Anketler Trakya Bölgesinde bulunan iki ildeki çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında kişisel görüşme ve e-posta aracılığı ile yaptırılmıştır. Son bölümde araştırmada ileri sürülmüş olan hipotezleri test etmek amacı yapılmış anket çalışmaları ile ilgili bulgulara yer verilmiştir.Araştırmanın sonucunda kamu kurumlarında çalışanlar üzerinde hangi liderlik tarzının daha etkin ve verimli olduğu belirlenmiştir. Liderlik tarzlarının ve lider etkinliği ilişkisi incelenmiştir. Sonuç olarak, lider etkinliği üzerinde karizmatik ve paternalist liderliğin olumlu bir etkiye sahip olduğu anlaşılmıştır. Diğer taraftan, liderlik tarzlarından dönüşümcü ve otoriter liderliğin verimlilik üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Literature suggests that leadership styles are crucial the development and the changes of the leader effectiveness and productivity.The objective of the study was to investigate between leader effectiveness and Leadership styles in public organizations. In this study, how the employees, working in a public organizations in wihich it is presumed that there are various leadership behavior characteristic, also perceive their manager?s leadership styles is examinedTechnics of data collection in the study use questionnaire. Of the 200 questionnaires were distributed, 169 questionnaires are found to be valid for the study, a response rate of 84,5 %. Data was collected from various public organizations in Turkey. In the final part, a questionnaire study was administered in the region of Trakya.In the findings of the study, it is determined that which leadership styles are more effective and productive on employees working in public organizations. Relationship between leadership styles and leader effectiveness were examined. As a result, it is found that charismatic and paternalist leadership have a possitive effect on leader effectiveness. On the other hand, it is seen that transformationel and authoritarian leadership have a possitive impression on leader productivity.