Kamu mali yönetiminde mali saydamlık ve Türkiye
Fiscal transparency in public financial management and Turkey
- Tez No: 258285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. TARKAN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Mali saydamlık; Hükümetin almış olduğu kararların, karar verme süreçlerinin, mali amaçlarının ve kamusal hesapların zamanında ve doğru bir şekilde kamuoyuna sunulmasıdır. Özellikle 1990'ların sonunda yaşanan uluslararası finansal krizler mali saydamlık kavramını ve bu kavramın önemini ortaya koymuştur. Türkiye, IMF ve Avrupa Birliği ile olan ilişkileri sonucunda mali saydamlık alanında önemli adımlar atmıştır. Bu çalışmada mali saydamlığın önemi ve gerekliliği, Türkiye ve örnek ülkelerin durumu IMF tarafından geliştirilen İyi Uygulama Tüzüğü kapsamında değerlendirilmektedir.Anahtar SözcüklerSaydamlık, Kamu mali yönetimi, İyi yönetişim, Mali saydamlık kodu, Hesap verme sorumluluğu.
Özet (Çeviri)
Fiscal transparency is timely and correctly publication of decisions taken by Government, decison-making processes, financial goals and government accounts. Particularly international financial crises occured in the late 1990s revealed fiscal transparency concept and its significance. Turkey, as a result of its relations with IMF and European Union, have recorded considerable progress with regard to fiscal transparency. This study asseses the importance of and need for fiscal transparency as well as case of Turkey and other sample countries within the scope Code of Good Practice developed by IMF.Key WordsTransparency, Public financial management, Good governance, Fiscal transparency code, Accountability,