Davranışsal finans yaklaşımı: İMKB'de aşırı tepki hipotezi üzerine bir araştırma
Behavioral finance approach: A research of overreaction hypothesis in İstanbul Stock Exchange
- Tez No: 258287
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
İnsanların kararlarında rasyonel davrandıkları görüşüne dayanan ?Geleneksel Finans Teorileri?, yapılan araştırmalarda tespit edilen anomalileri açıklamakta yetersiz kalmıştır. Bu anomalileri açıklamak için Psikoloji ve Sosyoloji gibi bilim dallarının desteğiyle gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda ?Davranışsal Finans? adında yeni bir alan ortaya çıkmıştır. ?Davranışsal Finans?a göre insanlar kararlarında rasyonel davranmamakta ve piyasada da çoğunlukla psikolojik nedenlerden kaynaklanan yanlış fiyatlandırmalar yaşanmaktadır.Bu tezin amacı, ?Davranışsal Finans?ın önemli bir yaklaşımı olan Aşırı Tepki Hipotezi'ni incelemek ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)'de var olup olmadığını tespit etmektir.Hisse senetlerindeki anormal fiyat hareketlerini ters yönlü fiyat hareketlerinin takip ettiğini ve geçmiş dönemde kaybettiren hisse senetlerinin takip eden dönemde kazandırdığını savunan bu yaklaşıma göre, bu piyasalar zayıf formda dahi etkin değildir.İMKB'de Ocak 2004-Aralık 2008 dönemi arası veriler incelenerek gerçekleştirilen çalışmada 1 aylık kazandıran ve kaybettiren portföyleri oluşturularak performansları incelenmiştir.Portföy oluşturma ve takip dönemleri için elde edilen sonuçlar, İMKB'de kısa vadede Aşırı Tepki Hipotezi'ni destekler sonuçlara işaret etmektedir.Zayıf formda dahi etkin olmadığı tespit edilen İMKB'de, kısa vadeli zıtlık stratejileri uygulayarak önemli kazançlar sağlamak mümkün görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Traditional Finance Theories which are based on the idea that people make decisions rationally, could not explain the anomalies sufficiently. As a result of the studies to explain the anomalies with the assistance of Psychology and Sociology, a new area which is named Behavioral Finance arose. According to Behavioral Finance, people do not behave rationally in their decisions and mispricing occurs in the markets because of psychological factors.The aim of this thesis is to analyze the Overreaction Hypothesis, which is an important approach of Behavioral Finance and to examine the existence of the hypothesis in Istanbul Stock Exchange (ISE). According to this approach, which states that extreme movements in the stock prices will be followed by movements in the opposite direction and the past losers will outperform the past winners significantly, the market is not even a weak form efficient market.In this study, the period between January 2004 and December 2008 is analyzed by winner and loser portfolios which are formed for one month portfolio formation and test periods. The results for the formation and test periods support the existence of Overreaction Hypothesis in ISE. The findings show that using contrarian strategies will provide considerable profits for the investor in ISE which is not even a weak form efficient market.