Les langages de memoire dans W ou le souvenir d'enfance de Georges Perec
Georges Perec'in W ya da Bir Çocukluk Hatırası adlı yapıtında belleğin dilleri
- Tez No: 258350
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MENNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yirminci yüzyılın ikinci yarısı içerisinde yer alan yazarlar arasında yazınsalbiçeminin farklılığıyla öne çıkmıp olan Georges Perec (1936 -1982), Fransızedebiyatının en sıra dışı yazarlarından biridir. 1960 yılında, ?yazarların nasılisterlerse öyle kullanabilecekleri yeni biçimler, yeni yapılar arayışını? kendineamaç edinen Raymond Queneau ve François Le Lionnais tarafından kurulmuşolan OULIPO'ya (Potansiyel Edebiyat İşbirliği) katıldıktan sonra çeşitlilikgöstermeye bağlayan yapıtlarını birbirine yaklaştıran en temel öğe ise her birininiçerdiği özyaşamöyküsel izlerdir.« Yazma kararım, hayatımı yazma tasarımla aşağıı yukarı aynı anda başladı »diye yazmış olan Perec, kimi zaman doğrudan - otobiyografi -, kimi zamansadolaylı - autofiction/fiction- olarak özyaşam öyküsünü anlatma çabasına girişir.Bu amaçla ortaya koyduğu yapıtlarında, bütünlüklü ilk ve tek özyaşamöyküsüolarak gösterilebilecek olan yapıtı, kuşkusuz, inceleme konusu olarak seçmişolduğumuz W ya da bir çocukluk hatırası'dır.Söz konusu yapıtı geleneksel özyaşamöykülerinden ayıran en önemli özellikise, paralel bir kurguyla anlatılan iç içe geçmiş iki ayrı öyküden oluşmasıdır. Sözkonusu öykülerden biri yazarın hiç olmadığını söylediği ?çocukluk hatıralarının?,unutulmuşluktan çekip çıkarılma ve yeniden kurgulanma sürecini gözler önüneseren otobiyografik bir metin; diğeri ise ilkinden tamamen bağımsız görünen vesporun yüceltilmesi üzerine kurulu bir sistemle yönetilen W adlı bir adayı konualan kurgu bir metindir. Perec, bu kurgusal metin aracılığıyla ailesini ve aitolduğu Yahudi toplumunun pek çok üyesini kaybettiği toplama kamplarınagönderme yaparak ve metinler arası bir bütünlük oluşturarak kendiözyaşamöyküsünü iki farklı koldan yansıtmaktadır. Biri sembolik, diğeri gerçekçiolarak tanımlanabilecek bu iki metnin oluşumundaki ortak nokta ise bellek,hatırlamak ve kimlik kavramlarıdır.İnsan belleğinde depolanan anıların, şimdiki zamanda yeniden ortaya çıkmaları,baİka bir deyişle hatırlama eyleminin karmaşık doğası, W ya da bir çocuklukhatırası'ndaki, bu çift yönlülüğün en temel nedeni olarak gösterilebilir. W ya dabir çocukluk hatırası, bellek ve kimlik kavramları arasındaki sıkı ilişkiyi gözlerönüne sererek, var oluşsal bir arayışa tanıklık etmektedir.
Özet (Çeviri)
Georges Perec, well known by his unique literary style, is one of the mostunusual writers of French literature. After becoming a part of OULIPO, createdby Raymond Queneau and François Le Lionnais in 1960, he had introduced agreat variety of textes that were related to each other with an invisible bond: theinfluence of his own life. Perec, who expressed that his writing project started atthe same time with his autobiographical project, has written his autobiography invarious forms -auto fiction/fiction and autobiography influenced by the writer?sown experiences of life- throughout his career as a writer. W or the memory ofchildhood, which is the subject of this study, seems, among all of hisautobiographical textes, to be the first and the only `real? autobiography of thewriter.W or the memory of childhood separates itself from the classical autobiographystyle by its unique structure that involves two different textes presented by theway of a parallel progress of fiction. While the first story is based on theforgotten memories of Perec and the process of their re-fictionalisation, thesecond one is pure fiction at first glance that presents an island named Wgoverned by the rules of the Sport. These two stories complete each other: thefiction helps as a tool to express the traumatic reality of the Holocaust, in whichPerec lost his family.The discovery of forgotten areas of the past and the re-fictionalisation of pastexperiences present not only the functions of memory but also a path for theaffirmation of the self in its existential dilemmas.