İki değişkenli q-Bleimann, Butzer ve Hahn operatörlerinin yaklaşım özellikleri
Approximation properties of bivariate q-Bleimann, Butzer and Hahn operators
  1. Tez No: 233195
  2. Yazar: SAFİNAZ SİBEL ÇEVİK ERSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OGÜN DOĞRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde bazı temel kavramlardan bahsedilmiştir. Sırasıyla lineer pozitif operatör dizileri, süreklilik modülü, Lipschitz sınıfı fonksiyonlar, operatör dizilerinin düzgün yakınsaklığı, Bleimann, Butzer ve Hahn operatörleri, q-analiz kavramları tanıtılıp bunlara ilişkin bilinen bazı sonuçlar hatırlatılmıştır.Üçüncü bölümde, q-Bleimann, Butzer ve Hahn operatörlerinin iki değişkenli hali tanımlanmıştır. Bu operatörlerin, reel uzayın sınırlı ve sürekli bir alt uzayında, sürekli bir fonksiyona düzgün yakınsadığı gösterilmiştir. Aynı zamanda operatörlerin yaklaşım hızı, süreklilik modülü ve Lipschitz tipli maksimal fonksiyonlar yardımıyla değerlendirilmiştir.Son bölümde ise istatistiksel yakınsaklık kavramı hatırlatılmış ve daha sonra tek ve iki değişkenli $q$-Bleimann, Butzer ve Hahn operatörlerinin istatistiksel yaklaşım özellikleri elde edilmiştir. Ayrıca bu operatörlere ilişkin yaklaşımın hızı istatistiksel olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter has been devoted to the introduction.In the second chapter, some basic concepts have been mentioned. The concepts of the sequences of linear positive operator, modulus of continuity, Lipschitz type maximal functions, uniform convergence of the sequences of the operators, Bleimann, Butzer and Hahn operators, q-analysis have been recalled respectively and some known results concerning these concepts have also been considered.In the third chapter, q-Bleimann, Butzer and Hahn operators with two variables have been introduced. The uniform convergence of these operators to the continuous function defined on a bounded and continuous subset of real numbers has been proved. Furthermore the order of approximation of these operators has also been considered with the help of modulus of continuity and Lipschitz type maximal functions.In the last chapter, the concept of the statistical convergence has been recalled and then the statistical convergence properties of the q-Bleimann, Butzer and Hahn operators with one and two variables have been obtained. Also the order of approximation concerning the operators has been interpreted statistically.