Oksidatif polikonsasyon ile aromatik halkalı azometinpolimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of azomethinepolymers with aromatic ring by oxidative polycondensation
  1. Tez No: 258636
  2. Yazar: ALİ BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
1,4-bis[(2-hidroksifenil)metilen]fenilendiamin, 2,3-bis[(2-hidroksifenil)metilen]diaminopiridin ve 2,3-bis[(2-hidroksinaftil)metilen]diaminopridin monomerlerinin oksidatif polimerizasyonu bazik ortamda, yükseltgen olarak sodyum hipoklorit, hidrojen peroksit ve hava oksijeni varlığında gerçekleştirildi. Polimerizasyon tepkimelerinin optimum koşulları belirlendi. Elde edilen polimerizasyon ürünlerinin geçiş metal tuzları ile kompleksleri hazırlandı. Sentezlenen monomer ve oligomerlerin yapıları UV-Vis, FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR spektroskopik teknikleri ile aydınlatıldı. Bileşiklerin karekterizasyonu termogravmetrik analiz, jel geçirgenlik kromatografisi ve çözünürlük testleri ile yapıldı. Döngüsel voltametri ve UV-Vis spektrofotometresi kullanılarak monomer ve oligomer bileşikleri için HOMO ( En Yüksek Enerjili Dolu Molekül Orbitali), LUMO (En Düşük Enerjili Boş Molekül Orbitali) enerji seviyeleri ile elektrokimyasal ( E'g) ve optik bant (Eg) boşluk değerleri belirlendi. Dört nokta prob tekniği kullanılarak bileşiklerin katı hal iletkenlik değerleri ölçüldü. Termal verilerden yararlanılarak tüm bileşiklere ait kinetik bozunma parametreleri hesaplandı. Ayrıca monomer ve oligomerlerin antimikrobiyal özellikleri seçilen bazı bakterilere karşı test edildi.
Özet (Çeviri)
The oxidative polymerization of 1-4-bis[(2-hydroxyphenyl)methylene]phenylenedi-amine, 2,3-bis[(2-hydroxyphenyl)methylene]diaminopyridine and 2,3-bis[(2-hydroxy- naphtyl)methylene]diaminopyridine monomers were carried out by using air oxygen, H2O2 and NaOCI as oxidant in an aqueous alkaline medium. Optimum conditions of the oxidative polymerization process were established. Oligomers were complexed with transition metal salts. The structures of monomers and oligomers were confirmed by FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopies. The characterization was undertaken by TG-DTA, SEC and solubility tests. HOMO (the highest occupied molecular orbital), LUMO (the lowest unoccupied molecular orbital) energy levels and electrochemical ( E'g) and optical band gaps (Eg) of monomer and oligomers were determined by cyclic voltammetry and UV-Vis spectrophotometer. Solid state conductivities measurements were carried out with an electrometer by using four-point probe technique. Thermal properties, kinetic parameters and decomposition procedures of oligomer and oligomer-metal complexes were also investigated. Antimicrobial properties of both monomers and oligomers were studied against some selected bacterias.