Görme engelli insanlar için sensör kontrollü seyahat yardım aracı tasarımı ve simülasyonu
Design and simulation of a electronic travel aid for visually impaired people by using sensory perception
  1. Tez No: 258789
  2. Yazar: VELİ ERSİN TONKAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMRAN ESENDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dünya Körler Birliği'nin raporlarına göre günümüzde dünya üzerinde yaklaşık 42 milyon görme engelli kişi vardır. İleri derecede görme bozuklukları olan kişiler de eklendiğinde bu rakam yaklaşık olarak 162 milyon civarına ulaşmaktadır, ülkemizde ise bu rakam 160.000'dir. Herhangi bir görme problemi olmayan insanlar için bile günümüz şartlarında, özellikle de büyük şehirlerde ulaşım en önemli sorunların başında gelirken, görme engelliler için bu durum çok daha ciddi problemleri ortaya çıkarmaktadır. Görme engelliler için gerekli altyapı sistemlerinin halen tam anlamıyla oluşturulamamış olması dolayısıyla gerek herhangi bir ulaşım aracıyla seyahat, gerek yaya olarak seyahat sırasında görme engelli insanlar çok büyük sorunlar ve tehlikelerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu nedenle bu çalışmada elektronik geri bildirim mekanizmaları kullanılarak görme engellilerde yaşam kalitesini artırmak, seyahatlerinde güvenli ve rahat bir ulaşım sağlamak amacıyla elektronik seyahat yardım aracı tasarımı üzerinde durulmuştur. Tasarım sırasında kullanım kolaylığı, güvenilirlik, maliyet, kolay taşınabilir olması, yüksek geri bildirim hızı ve hafiflik gibi özellikler göz önüne alınmıştır. Bunun için bilgisayar ortamında değişik malzemeler için simülasyon deneyleri ve mekanik analizler yapılmış ve en uygun malzeme olarak AISI 316 paslanmaz çeliğine karar kılınmıştır. Sonuç olarak; sensörlerden aldığı geri bildirim sinyalleri vasıtasıyla kullanıcıyı ilerleme doğrultusundaki engeller hakkında sürekli olarak bilgilendiren seyahat yardım aracının, kolay imal edilebilirlilik ve ergonomiklik gibi özelliklere sahip olacak şekilde tasarımı tamamlanmış ve imalat aşamasına getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the reports of The World Blind Union (W.B.U.), there are around 42 million visually impaired people on the world, including the people who has serious vision problems this number reaches to approximately 162 million people, in our country this population is around 160.000 people. In todays conditions transport is one of the most important problems especially in big cities even for the people who has no visual problems, but for the blind people it may cause much more serious problems. Since the infrastructure for blind people is not completely established yet, blind people have many issues and dangers while travelling either by a transportation vehicle or on foot. Therefore, in this project it is focused on designing a electronic travel aid for blind people in order to improve the quality of life and to provide them a secure and comfortable transport, during the design process features like ergonomy, reliability, cost, ease of transport, high feedback speed and weight is taken into consideration. For this purpose, mechanical analyses and simulation experiments are carried out for different types of materials and AISI 316 stainless steel material is chosen to be the most appropriate material for design. As a result; design of a travel aid which continuously informs the user by the feedback received from sensors about the obstacles on the direction of walking is completed by taking into consideration the features like ease of manufacturing and ergonomy and the system is now ready to manufacture.