Farklı nohut çeşitlerinde poatsyum uygulamasının verim ve verim öğelerine etkileri
The effect of potassium on the yield, yield components and nodulation in different chickpea cultivars
  1. Tez No: 258829
  2. Yazar: MUSTAFA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Araştırma, Van ekolojik koşullarında farklı nohut çeşitlerinde (Aziziye-94, Gökçe, Işık-05 ve Yaşa-05) potasyum (kontrol ve 50 kg K2O/da) uygulamasının verim, verim öğeleri ve nodulasyona etkilerini belirlemek amacıyla 2009 yılında yapılmıştır. Deneme, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada, bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, kök ve gövde kuru ağırlığı, bitkide nodül sayısı, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, tane verimi, biyolojik verim, hasat indeksi, yüz tane ağırlığı ile protein oranı incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre potasyum uygulaması incelenen özelliklerle ilgili olarak önemli artışlar sağlamıştır. İncelenen özellikler bakımından çeşitler arasında istatistiksel olarak önemli farklar meydana gelmiştir. En yüksek tane verimi 92.0 kg/da ile Gökçe çeşidinde 50 kg K2O/da uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect of potassium (control, and 50 kg K2O/da) on the yield, yield components and nodulation in different chickpea cultivars (Aziziye-94, Gökçe, Işık-05 and Yaşa-05) in 2009. Trial was laid out in a split plot design with three replications. In the study were investigated yield and yield components such as plant height, first pod height, root and shoot dry weight per plant, nodules number per plant, branches number per plant, pods and seeds number per plant, seed yield, biological yield, harvest index, 100-seed weight and protein rate in seed. According to the results, potassium application as well as different cultivars proved significantly increases in yield and yield components. The highest seed yield was obtained from cv. Gökçe + 50 kg K2O/da application with 92.0 kg/da.