Kırıkkale ili Bahçelievler ve Fabrikalar mahallelerinin geoteknik özelliklerinin değerlendirilmesi
An evaluation of geotechnical characteristics in the Fabrikalar and Bahçelievler area in Kırıkkale
- Tez No: 258967
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez kapsamında Kırıkkale İli Bahçelievler mahallesi ve Fabrikalar mahallesinin Geoteknik incelemesi yapılmıştır. Bölge kuvaterner yaşlı nehir sedimanlarından oluşmuş yer altı su seviyesi yüksek çakıllı, kumlu, killi birimlerden meydana gelmiş, Kırıkkale ilinin en problemli zeminlerinden biridir. Bu nedenden dolayı tez kapsamında bu bölgenin geoteknik incelemesinin yapılması tercih edilmiştir.Bölgede Altundağ Mühendislik ve Aks Yapı Geoteknik tarafından yapılan jeoteknik amaçlı 21 adet sondajdan yararlanılmıştır. Sondajlarla yeraltı su seviyesi belirlenmiştir. Laboratuar sonuçlarından elde edilen bilgiler doğrultusunda bölgenin ?Deprem Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik? hükümleri gereğince yerel zemin sınıfı, Terzaghi taşıma gücü teorisine göre değişik temel ve temel derinliklerinde taşıma gücü hesapları yapılmıştır. Konsolidasyon oturmaları belirlenmiştir.. Ayrıca kumlu zeminlerde dinamik(deprem) etki sonucu oluşacak sıvılaşma değişik mağnitüd değerlerine göre Seed ve Idriss yöntemi (Yaklaşık yöntem) ile tespit edilmiştir. Ayrıca sıvılaşma sonucu meydana gelecek oturmalar, Tokimatsu ve Seed yöntemine göre belirlenmiştir.Bölgede tüm deprem senaryolarında sıvılaşma eğilimi görülmüştür ve sıvılaşma sonucu oturmalar kabul edilebilir sınırların üstündedir. Killi bölgelerde konsolidasyon oturmaları makul sınırlardadır. Bölgenin taşıma gücü ortalama değerlerdedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a geotechnical investigation in the Bahcelievler and Fabrikalar neighborhoods of Kırıkkale was performed.For this purpose, underground water levels were identified from 21 wells drilled in the region. Using laboratory results local soil classes were determined in accordance with ?The Regulations for Earthquake Areas for Constraction of 2007. "The bearing capacity of soils for different foundations at different depths were obtained using the Terzaghi bearing capacity theory. In the drilling region, consolidation settlements were calculated using the Terzaghi one-dimensional consolidation theory. Also, the liquefaction risk that was assessed using different dynamic (earthquake) impact scenarios in sandy soils with the method preposed by Seed and Idriss(1971). Settlements due to liquefaction were calculated with the method by Tokimatsu and Seed.The study results indicate that the study region tends to have liquefaction risk for all earthquake scenarios used in the study. The results also show that settlements due to liquefaction are in the acceptable limits. The consolidation settlements in areas with clay soils are found reasonable rangers. The bearing capacity of the region generally is in the acceptable range.