Toz metalürjisiyle üretilen PMD 23 çeliğinin işlenmesinde kesici takım performansının ve talaş geometrisinin incelenmesi
Investigation of cutting tool performance and chip geometry in machining PMD 23 steel produced by powder metallurgy
- Tez No: 258970
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez çalışmasında 260 HB sertliğe kadar sertleştirilmiş PMD 23 özel kodlu, toz metal ürünü, üç farklı kesici geometrisine sahip sert metal kesici takımla, değişik kesme parametreleri kullanılarak yüksek hızlarda BSD'li tornalama merkezinde işlenmiştir. Her bir kesme parametresinin, elde edilen takım aşınması, yüzey pürüzlülüğü değerleri, kesicilerin çıkan talaşlar üzerindeki bıraktığı izler ve talaş şekilleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır.Deneylerde kullanılan sert metal kesici takımların sadece kesici geometrileri farklıdır. Bu farklılık uç yarıçaplarından ileri gelmektedir. 0,4-0,8-1,2 mm değerlerinde uç yarıçapına sahip TiAlN ile PVD kaplamalı kesici takımlar kullanılmıştır.Deneylerde takım aşınmasında en büyük etkiye sahip üç farklı kesme parametresi kullanılmıştır. Bunlar kesme hızı (Vc), ilerleme (f) ve kesici takım uç yarıçapıdır (re). Deneyler bu üç kesme parametresinin kombinasyonları alınarak gerçekleştirilmiştir. Deneylerde TS 10329 standardının tavsiye ettiği kesme parametreleri kullanılmıştır ve bu kesme parametrelerinin takım aşınması, yüzey pürüzlülüğü değerleri, kesicilerin çıkan talaşlar üzerindeki bıraktığı izler ve talaş şekilleri üzerindeki etkisi incelenmiştir.Deneylerde takım aşınmasının ölçülmesi için optik mikroskop, yüzey pürüzlülüğünün ölçülmesi için mekanik yüzey pürüzlülüğü ölçüm cihazı, takım aşınmalarının ve talaş yüzeylerinin incelenmesi için JSM 5600 taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the powder metal product with special code PMD 23 and hardened up to 260 HB hardness has been turned at high speeds using different cutting parameters with a hard metal cutting tool having three different cutting geometry. The values for tool wear and surface roughness obtained from each of the cutting parameters, as well as the chip morphology have been investigated.Only the cutting geometries of the hard metal cutting tools used in the experiences are different. This difference results from their nose. Cutting tools covered with TIAIN and PVD with 0.4 ? 0.8 ? 1.2 mm values of nose radius have been used.During the experiments, three different cutting parameters having the most effect on tool wear have been used. These are cutting speed (Vc), feed rate (f) and cutting tools edge radius (re). The experienments have been carried out by taking the combination of these three cutting parameters. In the experiments, the cutting parameters recommended by the TS10329 standard have been used and the values for tool wear and surface roughness obtained from these cutting parameters, as well as the chip morphology have been investigated.After the experiments, optic microscope has been used to measure the tool wear, a mechanical measuring device for the measurement of the surface roughness and JSM 5600 scanning electronic microscope (SEM) for the measurement of the cutting tool wear and investigating chip morphology have been used.