6.sınıf fen ve teknoloji dersi ?canlılarda üreme, büyüme ve gelişme? ünitesinin işbirlikli öğrenmeyle (jigsaw tekniği) öğretiminin öğrenci başarısına etkisi
The effects of teaching with cooperative learning of unit of reproduction on livings on achievement in science lesson
  1. Tez No: 259185
  2. Yazar: PINAR BUZLUDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖMER YILAYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma; işbirlikli öğretme yönteminin Fen ve Teknoloji dersinde başarı ve kalıcı öğrenmeye etkisini geleneksel öğrenme yöntemine kıyasla değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırmada, kontrol gruplu ön test ? son test deney deseni kullanılmıştır. Araştırmaya 2008-2009 eğitim öğretim yılının I. döneminde Şanlıurfa ili, Siverek ilçesi Türközü İlköğretim okulu 6/A ve 6/B sınıflarındaki toplam 72 öğrenci katılmıştır. Deney ve kontrol grupları rastgele seçilmiştir. 6/A sınıfı kontrol, 6/B sınıfı deney grubu olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada 35 çoktan seçmeli sorudan oluşan Fen ve Teknoloji başarı testi kullanılmıştır. Bu test, ön test-son test-hatırlama testi olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been made in order to evaluate the effect of cooperative learning on achievement and retention in Science and Technology teaching.In this research, pretest and postest experiment design with control groups has been applied. Totally 72 students who enrolled at 6A and 6B classes in Sanliurfa Central Siverek County Turkozu Primary School were included in this research during the first term of 2008-2009 educational year. Experiment and control groups have been choosen. 6A has been used as the control group and 6B has been used as the control group. In this research, ?Science Success Test? including 35 multiple choice questions have been used in order to gather data.The test has been used as pretest-postest- delayed postest.