Cloning and characterization of trehalose-6-phosphate synthase gene from Rhizopus oryzae
R. oryzae dan trehaloz-6-fosfat sentaz geninin klonlanmasi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 259189
  2. Yazar: GÜLSÜM EBRU ÖZER UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK HAMAMCI, PROF. DR. MERAL YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Trehaloz bir çok organizmada sıcaklık, kuraklık, tuz gibi çevresel strese karşı muhtemelen protein yapısını ve lipid membranları stabilize ederek korur. Trehaloz-6-fosfat sentaz 1 mantarlarda trehaloz sentaz birleşiğinin bir alt birimidir ve trehaloz biyosentezinde anahtar görevi vardır.Bu çalışmada S. cerevisiae TPS1 gen şablonu ile yapılan BLAST araması sonucu bulunan sekiz hipotetik proteine gore tasarlanan primerler kullanılarak R.oryzae'den bir gen parçası PZR ile başarılı olarak klonlandı. RoTPS1 cDNA'nın 3? ve 5? uçlarına özel primerler kullanılarak yapılan RT-PZR ile R. oryzae TPS1 geninin (RoTPS1 olarak gösterildi) tam uzunluğuna ulaşıldı. RoTPS1 cDNA, moleküler ağırlığı 93.8 kDa olan 834 amino asitli bir proteini kodlayan 2505 baz çiftinden oluştu. Amino asit dizisinin diğer bazı organizmaların TPS1'leriyle göreceli olarak yüksek homolojiye sahip olduğu görüldü.RoTPS1'in S. cerevisiae tps1 mutantına transformasyonu yapılarak daha ileri karakterizasyonu yapılmıştır. Galaktozlu besiyerinde yaban tür, tps1 mutantı ve transformant S. cerevisiae'nin büyüme eğrileri genel olarak benzerdir, tps1 mutantı diğerlerine kıyasla daha yüksek maksimum hücre konsantrasyonuna erişmiştir, tps1 mutantı ve transformant hücrelerle karşılaştırıldığında yaban tür hafifçe daha düşük spesifik büyüme hızına sahiptir.Transformant ve yaban tür hücrelerin trehaloz seviyeleri durağan fazda 37mg/gkha düzeyine kadar çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In many organisms, trehalose protects against several environmental stresses, such as heat, desiccation and salt, probably by stabilizing protein structures and lipid membranes. Trehalose-6-phosphate synthase 1 (TPS1) is a subunit of trehalose synthase complex in fungi; it plays a key role in the biosynthesis of trehalose.In this study, a TPS1 gene fragment in R. oryzae was cloned successfully by PCR with primers designed according to eight hypothetical proteins found from BLAST search which was performed by using S. cerevisiae TPS1 gene template. The full length of R. oryzae TPS1 gene (designated RoTPS1) was attained by RT-PCR with primers specific to the 3? and 5?end of the RoTPS1 cDNA. The RoTPS1 cDNA was composed of 2505 bps encoding a protein of 834 amino acids with a molecular mass of 93.8 kDa. The amino acid sequence has relatively high homology with the TPS1s of several other organisms.RoTPS1 was further characterized by transformation into S. cerevisiae tps1 mutant. In galactose media, the growth curves of wild type, tps1 mutant and transformant S. cerevisiae cells had a comparable pattern in general, tps1 mutant reached to a higher maximum cell concentration compared to the others and wild type had a slightly lower specific growth rate compared to the tps1 mutant and transformed cells. Trehalose levels of transformant and wild type cells were increased up to 37 mg/gdw in the stationary phase.