Exploring knowledge management in the practice of architecture: A pilot study from the Turkish capital
Mimarlık meslek pratiğinde bilgi yönetiminin incelenmesi: Türkiye başkentinden bir pilot çalışma
- Tez No: 259224
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ MURAT TANYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Mimarlık, Information and Records Management, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde inşaat endüstrisi, kaynaklarının nasıl yönetildiği konusunu gözden geçirmektedir. Bu kaynaklardan en önemlileri arasında bilgi yer almaktadır. Bilgi, doğru proje seçmekte, kazanan ihaleleri hazırlamakta ve projeleri hayata geçirmekte vazgeçilmez bir öğedir. Bilgi, aynı zamanda, doğası bakımıyla insanların zihinlerinde veya belgelenmiş olarak ya da bu iki durumun arasında bulunabildiğinden dolayı kayıt edilmesi ve yeniden kullanılması zor bir öğedir.Bu çalışma, mimarlık meslek pratiğinde bilgi yönetimi kavramını incelemektedir. Ankara'nın Çankaya semtinde bulunan 15 mimarlık bürosuyla karşılıklı görüşmeler düzenlenmiştir. Seçilen araştırma grubunun bilgi yönetimi konusunda stratejik düzeyde sorunlar yaşadığı varsayılmıştır. Bunun nedenleri olarak, tasarım sürecinde yararlandıkları bilginin daha çok insan zihninde bulunması ve bu bilginin taşıdığı kayda değer önem, ayrıca bu bilginin diğer iş ortaklarına aktarımının mimari ofislerin sorumluğunda olması gösterilebilir.Çalışma sonucunda, mimari bilginin yönetiminin mimarlık ofislerinin genel üretkenliğini arttırabileceği saptanmıştır. Ancak, düşük kar oranlarını ve sektörde standart prosedürlerin bulunmayışı gibi sebepler yüzünden bilgi yönetiminin mimari ofislerin kar düzeyleri ve mimari tasarıma olan katkılarının az olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Architecture-Engineering-Construction industry has recently been altering the ways of managing its resources. Knowledge is considered to be among the most precious of these resources. Knowledge is a critical factor in choosing the right projects, preparing the winning bids and successfully realizing the projects. It is also a critical factor for organizations because of the fact that - due to its nature that it exists as tacit or explicit, or in between - it is hard to record and reuse.This study investigates the knowledge management issue in the practice of architecture. Face-to-face interviews have been carried out with 15 architectural offices in Çankaya district of Ankara. The subject domain is assumed to be experiencing problems such as managing knowledge at a strategic level. This is due to the facts that the amount and importance of tacit knowledge is significant and communication of this knowledge to other parties is the responsibility of the architectural partners.The survey found out that management of architectural knowledge is considered to be beneficial for the overall productivity of architectural offices. However, challenges such as lack of standard procedures and low profit margins in the AEC industry render this activity to be less effective on profit and innovation in design.