Revision of the genus Tulipa L.(Liliaceae) in Turkey
Tulipa L. (Liliaceae) cinsinin Türkiye revizyonu
  1. Tez No: 259434
  2. Yazar: İSMAİL EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TEKİN BABAÇ, PROF. DR. MEHMET KOYUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki Tulipa L. cinsi morfolojik, palinolojik ve sitotaksonomik veriler kullanılarak yeniden revize edilmiştir. Cinse ait yaklaşık 1000 kendi topladığımız taze örnek ile 2000 herbaryum örneği incelenmiştir. Morfolojik çalışmalarda, klasik ve numerik taksonomi metodları kullanılmış ve karşılaştırılmıştır.Taksonların detaylı analizi, Türkiye'deki Tulipa cinsinin 17 tür, 1 alttür ve 1 varyeteden (19 takson) oluştuğunu ortaya koymaktadır. Daha önce Flora of Turkey'de Marais tarafından seksiyon statüsünde kabul edilen iki seksiyon iki altcinse yükseltilmiştir: Eriostemones ve Tulipa. Altcins Eriostemones'e 2 yeni seksiyon eklenerek 5 seksiyona ayrılmıştır: Sylvestres, Orphanideae sect. nov., Humiles sect. nov., Saxatiles, Biflores. Diğer altcins Tulipa 2 seksiyona ayrılmıştır: Tulipa ve Clusianae. Sylvestres seksiyonundaki T. sylvestris iki alttüre ayrılmıştır: subsp. sylvestris ve subsp. australis. Orphanideae seksiyonundaki T. karamanica, T. cinnabarina'nın sinonimi durumuna indirgenmiştir. Humiles seksiyonunda ise T. humilis'in sinonimi kabul edilen T. pulchella tekrar tür düzeyine çıkarılmıştır. Biflores seksiyonunda yeni bir tür, T. koyuncui tanımlanmıştır. Tulipa seksiyonundaki T. armena var. lycica, T. armena'nın sinonimi durumuna indirgenmiştir. Bununla birlikte, T. armena 2 varyeteye ayrılmıştır: var. armena ve var. galatica. Keza, T. gumusanica, T. armena var. galatica'nın sinonimi durumuna indirgenmiştir. Taksonlara ait yeni bir tür belirleme anahtarı ve taksonların detaylı betimleri, sinonimleri ve tipifikasyonları, yayılış alanları, habitat ve lokalite özellikleri ile tehlike kategorileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the genus Tulipa L. in Turkey is revised by using morphological, palynological and cytotaxonomical data. Approximately 1000 fresh and 2000 herbarium specimens belonging to the genus have been examined. In the morphological studies, two systems have been applied for evaluation of the taxa and compared: traditional taxonomy and numerical taxonomy.After detailed analysis of the taxa, the genus Tulipa in Turkey is represented by 17 species, 1 subspecies and 1 variety (19 taxa). The genus is divided into two subgenera: Eriostemones and Tulipa which were previously used as sections by Marais in ?Flora of Turkey?. The subgenus Eriostemones is divided into five sections adding two new sections: Sylvestres, Orphanideae sect. nov., Humiles sect. nov., Saxatiles, Biflores. The other subgenus Tulipa is divided into two sections: Tulipa and Clusianae. In section Sylvestres, T. sylvestris is seperated into two subspecies: subsp. sylvestris and subsp. australis. In section Orphanideae, T. karamanica is reduced to synonym of T. cinnabarina. In section Humiles, T. pulchella is increased to species status which was formerly assigned as a synonym of T. humilis. Within section Biflores, a new species, T. koyuncui is described. In section Tulipa, T. armena var. lycica is reduced to synonym of T. armena. However, T. armena is divided into two varieties: var. armena and var. galatica. Also, T. gumusanica is reduced to synonym of T. armena var. galatica. A new determination key, detailed descriptions, synonyms and typifications of taxa, features of distribution, habitat, locality and conservation status of all taxa are given.