Simplisel kategoriler
Simplicial categories
- Tez No: 56976
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKERİYA ARVASİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dört bolümden oluşan bu yüksek lisans tezinde, literatürde“Simplisel Özdeş likler”olarak bilinen birtakım eşitlikler ispatlanmış ve buna dayalı olarak“Simplisel Kategori”oluşturulmuştur. Daha açık olarak; Bölüm 1 de genel anlamda kategori teorisi tanıtılmış, Bölüm 2 de obje ve morfizmleri sıralı kümeler üzerinde tanımlanabilen A [n] ile göstereceğimiz kategori oluşturulmuş ve bu kategorideki her hangi bir morfîzmin, bu bölümde verilen iki özel operatör cinsinden yazılabileceğini ifade eden önemli bir önerme verilmiştir. Bölüm 3 de A[n] kategorisi üzerinde tanımlı iki özel operatör yardımıyla simplisel özdeşlikler ispat edilerek örnekler ve rilmiştir. Son bölümde ise, simplisel obje ve morfizmler tanımlanmış ve bunlar yardımıyla“Simplisel Kategori”oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this master thesis containing four chapters, it is proved some equalities known simplicial identities in the literature and then by using these identities it is defined“The Simplicial Category”. In details, Chapter 1 gives the fundemental concepts of category theory. In Chapter 2, it is determined the category denoted by A [n] having as objects all finite ordinal numbers and as morphisms all monotone functions. In this category, it is also shown that any morphism can be expressed in terms of two special operators. In Chapter 3, on the category A [n], it is proved the simplicial identities by using these two special operators and given some examples for them. In the last chapter, simplicial object and morphisms are described and it is defined“The Simplicial Category”by means of the simplicial object and morphism.