Farklı büyüme kusurlarının kontrplak ve yongalevhanın bazı teknolojik özellikleri üzerine etkisi
Effects of different naturally occurring defects on the some technological properties of plywood and particleboard
- Tez No: 259837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada; kusursuz, reaksiyon odunu kusuru, budak kusuru ve ikiz öz kusuru bulunan tomruklardan elde edilen kontrplak ve yongalevhaların fiziksel (özgül ağırlık, rutubet miktarı, kalınlık artış oranı) ve mekanik (eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, yüzeye dik çekme direnci, çekme makaslama) özellikleri incelenmiştir. Ayrıca kusursuz ve kusurlu tomrukların anatomik özellikleri belirlenmiştir.Yapılan çalışmalar sonucunda; yongalevhaların üretiminde kusurlu tomruk kullanımının fiziksel özelliklerden özgül ağırlık ve rutubet miktarı üzerinde etkili olmadığı ancak kalınlık artımı değerlerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca en düşük değerler ikiz öz kusuru bulunan tomruklardan üretilen levhalarda, en yüksek değerler ise reaksiyon odunu kusuru bulunan tomruklardan üretilen levhalarda bulunmuştur. Kusursuz tomruk kullanımı eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü ve yüzeye dik çekme direnci değerleri üzerinde olumlu bir etki yapmıştır.Kontrplaklarda üretimde kusurlu tomruk kullanımının levhaların fiziksel özellikleri üzerinde etkili olmadığı tespit edilmiştir. Eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü ve çekme makaslama direnci değerleri üzerinde kusursuz tomruk kullanımının olumlu yönde etki yaptığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, physical (density, moisture amount, thickness and increasing ratio) and mechanical (modulus of rupture, modulus of elasticity, internal band strength and shear tensile strength) properties of plywood and particleboard obtained from normal logs and logs having reaction wood defects, knots defect and double heart defect were examined. Also anatomic properties of normal and defective logs were determined.As a result of study; it was determined that usage of defective log in production of particleboard has no effect on density and moisture amount, but it is effective in thickness increasing values. Moreover, least values were found in board produced from logs having double heart defect and highest values were found in board produced from log with reaction wood. Normal log usage made a positive effect on modulus of rupture, modulus of elasticity and internal band strength values.It was determined that usage of defective log in plywood production has no efffect on physical properties. Usage of normal log has positive effect on modulus of rupture, modulus of elasticity and shear tensile strength.