3,5-di-tert-bütil-2-hidroksi-benzaldehit kullanarak sentezlenen bir organik bileşik ile bir uranil kompleksinin kristal ve moleküler yapısının aydınlatılması
Illustrating of crystal and molecular structure of a uranyl complex and an organic compound synthesized by using 3,5-di tert-butyl-2-hydroxy-benzaldehyde
- Tez No: 260027
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kompleks malzemeler ilaç sanayisinde yaygın bir kullanım alanına sahiptirler. Bu malzemelerin yapısının aydınlatılmasında x-ışını kırınım yöntemi kullanılmaktadır. Bu çalışmada, (N, N' ? bis(3,5-di-tert-bütilsalisiliden)2-dimethyl 1,3 diaminopropane) uranyl (VII) (C38H63N2O5U) ve N-[2-(metilmerkapto)anilin]-3,5-di-t-bütilsalisilaldimin (C22H29NOS) tek kristallerinin yapıları x-ışını kırınımı yöntemiyle çözülmüştür. Her bir yapının molekülüne ait atomlar arası mesafe, açıları ve bunlara ait burulma açıları belirlenmiştir. Ayrıca molekülü oluşturan atomların koordinatları elde edilmiştir. Ek olarak, bu yapılara ait paketlenme şekilleri, molekül içi ve moleküller arası etkileşimler incelenmiştir. X-ışını kırınımı yöntemiyle yapıları çözülen kristalerden elde edilen kristalografik verilerin literatürle uyum içinde olduğu gözlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER : X-ışını kırınımı, Kristollografi, Yapı Analizi, WinGX
Özet (Çeviri)
Complex materials have a common area of use in the pharmaceutical industry. In enucleate of structure of these materials is used the X-ray diffraction method. In this study, structures of single crystals (N, N? ? bis(3,5-di-tert-butylsalicylidene)2-dimethyl 1,3 diaminopropane) uranyl (VII) (C38H63N2O5U) and N-[2-(metilmerkapto)anilin]-3,5-di-t-bütilsalisilaldimin (C22H29NOS) have been solved with X-ray difraction method. The distance between atoms belonging to molecules of each structure and their torsion angles have been determined. In addition, coordinates of atoms of forming the molecule have been obtained. Furthermore, figures of these structures belong to packing, intramolecular and intermolecular interactions were investigated. The crystallographic data obtained from solved crystals structures with X-ray diffraction method are consistent with the literature values.KEY WORDS : X-ray diffraction, Crystallography, Structure Analysis, WinGX