Major abdominal cerrahilerde analjezi yöntemi olarak epidural kateter ile lokal anestezik ve intravenöz meperidin uygulanan hastaların postoperatif ağrı düzeyleri, analjezik tüketiminin karşılaştırılması ve postoperatif sonuçlara etkisinin değerlendirilmesi
Comparison of postoperative pain levels, analgesic consumption and evaluation of the effects on postoperative outcomes in patients with local anesthetic and intravenous meperidine administered via epidural catheter as analgesia method in major abdominal surgeries
  1. Tez No: 910376
  2. Yazar: MURAT BALSEÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLINUR SAGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Major Abdominal Cerrahilerde Analjezi Yöntemi Olarak Epidural Kateter ile Lokal Anestezik ve İntravenöz Meperidin Uygulanan Hastaların Postoperatif Ağrı Düzeyleri, Analjezik Tüketiminin Karşılaştırılması ve Postoperatif Sonuçlara Etkisinin Değerlendirilmesi Major abdominal cerrahiler intraabdominal organlarının hastalıkları veya yaralanmaları gibi acil durumlarda uygulanmaktadır. Bu hastalarda, postoperatif ağrı, iyileşme süreçlerini olumsuz etkilemekte ve yaşam kalitelerini düşürmektedir. Bu çalışma, major abdominal cerrahi geçiren hastalarda epidural kateter ile uygulanan lokal anesteziklerin (LA) ve intravenöz (IV) meperidin tedavilerinin postoperatif ağrı yönetimi üzerindeki etkinliklerini karşılaştırmaktadır. Bu çalışmada hastalar, Epidural Bupivakain Grubu (Grup E, n=63) ve IV Meperidin Grubu (Grup M, n=63) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, demografik ve hemodinamik veriler açısından her iki grup arasında anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Comparison of Postoperative Pain Levels, Analgesic Consumption and Evaluation of the Effects on Postoperative Outcomes in Patients with Local Anesthetic and Intravenous Meperidine Administered via Epidural Catheter as Analgesia Method in Major Abdominal Surgeries Major abdominal surgeries are performed in emergency cases such as diseases or injuries of intra-abdominal organs. In these patients, postoperative pain negatively affects the healing process and reduces their quality of life.This study compares the effectiveness of local anesthetics (LA) administered via epidural catheter and intravenous (IV) meperidine treatments on postoperative pain management in patients undergoing major abdominal surgery. In this study, patients were divided into two groups: Epidural Bupivacaine Group (Group E, n=63) and IV Meperidine Group (Group M, n=63). According to the findings of the study, no significant difference was found between the two groups in terms of demographic and hemodynamic data.