Çocuk hastalarda manyetik rezonans görüntülemede propofol infüzyonuna eklenen ketaminin total propofol dozuna ve taburculuk sürelerine etkisi
The effect of different bolus doses of ketamine added to propofol infusion during MRI scan on total propofol doses and discharge.
  1. Tez No: 260427
  2. Yazar: FATİH DOĞU GEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY ÖCAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) işlemi esnasında çocuk hastalarda sedasyon ihtiyacı giderek artmakta ve yaygınlaşmaktadır. Çalışmamızın amacı; MRG işlemi için sedasyon uygulanan çocuk hastalarda propofol infüzyonuna eklenen farklı ketaminin bolus dozlarının, total propofol dozlarına ve taburculuk sürelerine etkisini araştırmaktır.Randomize çift kör olarak yapılan çalışmamıza, manyetik rezonans görüntüleme işlemi yapılacak olan ASA I-III grubu 1 ay 11 yaş arası, 141 olgu dahil edildi. 6 aydan büyük tüm çocuklar 0,5 mg/kg intranazal midazolam ile premedike edildi. Grup I 'de 1 mg/kg propofol bolus ve 100 µq/kg/dk'dan propofol infüzyon uygulandı. Grup II 'de 0,5 mg/kg ketamin bolusu takiben 100 µq/kg/dk'dan propofol infüzyon uygulandı. Grup III 'te 1 mg/kg bolus ketamini takiben 100 µq/kg/dk'dan propofol infüzyon uygulandı. Grup IV 'te 1,5 mg/kg ketamin bolusu takiben 100 µq/kg/dk'dan propofol infüzyon uygulandı. Kan basıncı, oksijen satürasyonları, kalp atım hızları, Ramsey sedasyon skorları, end tidal karbondioksit düzeyleri 5 dakika ara ile işlem sonuna kadar kaydedildi. İşlem süresi, total propofol miktarı, modifiye Alderete skorlarının 9 ve üstü olduğu süre ve ek doz ihtiyaç sayısı kaydedildi. Ajitasyon, oksijen satürasyonunda düşme bradikardi, hipotansiyon gibi komplikasyonlar kaydedildi.Dört grup arasında demografik verilerde bir fark yoktu. 4 grubun kalp atım hızları arasında yapılan karşılaştırmada 25. dk, 65. dk, 70. dk ve 75. dk.'larda istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu, 1.gruba göre artış tespit edildi. (p < 0.05). 4 grubun sistolik kan basınçları arasında yapılan karşılaştırmada 5. dk, 10. dk, 15. dk, 25.dk, 30. dk ve 35. dk'lardaki düşüş istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Birinci grupta, dördüncü gruba göre daha fazla düşme tespit edildi (p < 0.05 ). Dört grubun diyastolik kan basıncı, end tidal karbondioksit değerleri periferik oksijen satürasyonları ve gelişen komplikasyonlar açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Total propofol dozu istatistiksel olarak anlamlı olmasa da grup IV'te (ketamin 1,5 mg/kg bolus + propofol infüzyon ) daha az bulundu. Özellikle 1,5 mg/kg ketamin kullanılan IV. grupta, alderete skorlarında, total propofol dozunda ve derlenme süresinde, grup I' e göre anlamlı kısalma tespit edildi.Sonuç olarak, propofol infüzyonuna eklenen 1,5 mg/kg ketaminin bolus dozunun, total propofol doz gereksinimini azalttığı ve taburculuk süresini kısalttığı bulundu. Daha düşük bolus ketamin dozlarının total propofol dozuna ve taburculuk süresine etkisinin olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Sedation need for MRI (Magnetic Resonance Imaging) for pediatric patients is increasing. The aim of our study was to compare our routine propofol infusion plus bolus as needed with propofol and three different doses of ketamine to investigate the effects on total propofol doses and discharge criteria.A randomized double blind study was planned for ASA I-III patients undergoing MRI imaging under deep sedation. One hundred and forty one patients aged 1 month to 11 years were included in the study. Children over 6 months were premedicated with midazolam 0.1mg/kg intranasally. Group I received 1 mg/kg propofol bolus followed by a 100 µq/kg/min infusion. Group II had a ketamine bolus of 0.5mg/ kg, Group III 1mg/kg and Group IV 1.5mg/kg. Each ketamine bolus was followed by a propofol infusion of 100 µq/kg/min augmented with additional boluses as needed. Blood pressure, heart rate, Ramsey sedation scores, oxygen saturation and end-tidal CO2 levels were recorded once every five minutes. Duration of the procedure, total amount of propofol used, time until Aldrete scores reached 9 and additional propofol doses needed were also recorded, as were complications like agitation, desaturation, bradycardia and hypotension.There were no differences between the demographic properties of the groups.