Subakromial sıkışma sendromlu hastalarda omuz rotator kas kuvvetlerinin izokinetik ölçümü, ağrı, özürlülük ve hayat kalitesi ile ilişkisi
Quantification of the shoulder rotator muscle strength in patients with subacromial impingement syndrome; the relation with pain, disability and quality of life
  1. Tez No: 260442
  2. Yazar: ÖZLEM EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN ÇELİKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma rotator kılıf (RK) yırtığı olmayan subakromiyal sıkışma sendromlu (SASS) hastaların omuz iç ve dış rotator kas kuvvetlerini, sağlıklı kişilerin kas kuvvetleri ile izokinetik ölçümler aracılığıyla karşılaştırmak; bu hastalardaki ağrı, dizabilite ve hayat kalitesinin kas kuvvetleri ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya klinik olarak SASS tanısı koyulan 13 hasta; bu hastalarla yaş, cinsiyet yönünden uyumlu, omuz problemi olmayan 25 bireyden oluşan bir kontrol grubu dahil edilmiştir. Detaylı bir fiziksel muayene sonrası, Neer, Hawkins ve ağrılı ark testlerinden en az ikisi pozitif olan kişilere SASS tanısı konulmuştur. Her iki omuz veya non-dominant omuz tutulumu olan hastalar çalışma dışında bırakılmıştır. SASS dışında omuz problemi bulunmayan ve sonografik incelemede RK yırtığı saptanmayan hastalarda ve kontrol grubunda ağrı, dizabilite ve hayat kalitesi Omuz Ağrı ve Dizabilite İndeksi (SPADI), Basit Omuz Testi (SST) ve Nottingham Sağlık Profili (NHP) ile değerlendirilmiştir. İzokinetik kuvvet ölçümleri Biodex System 3 dinamometresi ile skapular planda, 60°/s hızda konsentrik/konsentrik omuz iç ve dış rotasyonu sırasında ölçülmüştür. Eksternal ve internal rotasyon tepe tork değerleri (ERTT, İRTT) karşılaştırmaları, grupların dominant tarafları arasında ve her iki grup içinde dominant ile non-dominant taraf arasında yapılmıştır. Sonuçlarda gruplar arasında ortalama ERTT ve İRTT değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Rotator kas kuvveti ile ağrı arasında orta derecede ve negatif bir korelasyon bulundu. Belirgin ağrı ve dizabiliteye rağmen SASS'lu hastaların genel sağlık algılamasında kontrole göre anlamlı bir bozulma saptanmadı. Sonuç olarak bu araştırmadan elde edilen veriler RK yırtığı olmayan SASS'lu hastalarda omuz rotator kas kuvvetlerinin ağrı ile negatif bir ilişki oluşturduğu; ağrı ve dizabilite varlığına rağmen bu hastalarda genel sağlık değerlendirmesinin ve omuz rotator kas kuvvetlerinin kontrollerden belirgin ölçüde farklı olmadığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to quantify the shoulder rotator muscle strength in patients with subacromial impingement syndrome (SIS) with an intact rotator cuff (RC) and to explore its relation with pain, disability and quality of life. Thirteen SIS patients and 25 age and sex matched subjects without shoulder problems were included. After a thorough physical examination, patients with at least two positive tests (Neer, Hawkins and painful arc) were diagnosed as SIS. Patients with bilateral or non-dominant shoulder involvement were excluded. Following shoulder and cervical radiographies, all subjects were bilaterally evaluated with sonography for an intact RC. Pain, disability and quality of life were evaluated with Shoulder Pain and Disability Index (SPADI), Simple Shoulder Test (SST) and Nottingham Health Profile (NHP). The isokinetic testing was performed using Biodex System 3 during concentric/concentric shoulder rotations at a velocity of 60°/s in the scapular plane. Comparisons of external and internal rotation peak torque values (ERPT, IRPT) were made between the dominant sides of two groups and between the dominant vs non-dominant sides within each group. Mean ERPT or IRPT values of SIS patients were found to be indifferent from those of controls?. The rotator muscle strength was moderately and negatively correlated with pain. In spite of higher pain and disability of the shoulder; general health in SIS patients did not show any deterioration. Although shoulder rotator muscle strength of SIS patients with an intact RC is negatively correlated to pain and disability, there are no differences in rotator muscle strength and general health perception in comparison to controls.