Yenidoğan Ünitesi'nde prematürite tanısı ile yatan bebeklerin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of premature infants admitted in neonatal unit
  1. Tez No: 260468
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ERMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Neonatoloji alanındaki gelişmelerle birlikte düşük gebelik haftası ve doğum ağırlıklı doğan bebeklerin yaşam oranları artmış, beraberinde de prematüriteye bağlı önemli sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, prematüre bebeklerde mortalite ve morbiditenin önemli nedenlerinden olan respiratuvar distres sendromu (RDS), bronkopulmoner displazi (BPD), nekrotizan enterekolit (NEK), prematüre retinopatisi (ROP), intrakraniyal kanama (İKK) gibi prematürite sorunlarının geriye dönük olarak değerlendirilmesi amaçlandı.Bu çalışmaya, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Ocak 2005 ve Ocak 2010 tarihleri arasında prematürite tanısı ile yatırılıp takip ve tedavisi yapılan 730 bebek alındı. Bebekler doğum ağırlıklarına ve gebelik yaşlarına göre gruplara ayrıldı. Bebeklerin 361'i erkek (%49.5), 369'u kız (%50.5) idi. Bebeklerin %43'ü 2000 gr ve üzeri, %45.2'si 34 hafta ve üzerinde idi. Bebeklerin 188'inde (%25.8) RDS, 40'ında (%5.5) BPD, 68'inde (%9.3) NEK, 106'sında (%14.5) ROP, 10'unda (%1.4) İKK saptandı. RDS, BPD, NEK, ROP, İKK oranlarının gebelik yaşı ve doğum ağırlığı düştükçe ters orantılı olarak arttığı saptandı ve istatiksel olarak anlamlı bulundu. RDS ve BPD ile erkek cinsiyet arasında anlamlı ilişki saptanmadı. BPD'li hastaların %75'inde RDS, %27.5'inde NEK, %70'inde de ROP saptandı. BPD ile RDS, NEK ve ROP arasında anlamlı ilişki saptandı. NEK tanılı hastaların %94.1'i evre 1 tanılı idi. NEK'li hastaların %52.9'unda RDS saptandı. NEK ile RDS arasında anlamlı ilişki saptandı. Hastalardaki mortalite oranı %10.5 idi. 1000 gr altındaki bebeklerde mortalite oranı %59.6, 26 hafta altındaki bebeklerde ise %78.1 bulundu. Ölen hastaların 40'ı (%52) erkek, 37'si (%48) kız idi. Ölen hastalarda cinsiyet açısından fark bulunmadı. Yıllar içinde mortalite oranları arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Mortalite oranlarının gelişmiş ülkelere göre yüksek, ancak ülkemizdeki oranlara benzer olduğu, bunu da ülkemizdeki düşük sosyokültürel, ekonomik düzeyle ve gebelik takiplerinin düzenli olmaması ile ilişkili olduğunu düşünmekteyiz.Sonuç olarak, ülkemizde gebelik yaşı küçük bebeklerin ölüm oranının giderek düşmesi ve çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerin de yaşatılabilmesi, gelişmiş ülkelerde görülen prematüriteye bağlı sorunların bizde de giderek artan oranlarda görülmesine yol açmıştır. Ülkemizde sosyokültürel, ekonomik ve eğitim düzeyinin yükselmesi, düzenli gebelik takiplerinin yapılması ile erken doğumların önlenmesi, YYBÜ şartlarının iyileştirilmesi, deneyimli multidisipliner ekiplerin oluşturulması ile prematüriteye bağlı morbidite ve mortalitenin azalacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
With the developments in the field of neonatology, survival rates of low birth weight and small for gestational age infants are increased. It has also brought important prematurity-related problems. Aim of this study was retrospectively evaluation of the prematurity problems that are the significant causes of morbidity and mortality such as respiratory distress syndrome (RDS), bronchopulmonary dysplasia (BPD), necrotizing enterocolitis (NEC), retinopathy of prematurity (ROP), intracranial hemorrhage (IH).730 premature infants that are hospitalized in Zonguldak Karaelmas University Medical Faculty Hospital, Department of Pediatrics, neonatal intensive care unit (NICU) between January 2005 and January 2010 were included in this study. İnfants were divided into groups according to birth weight and gestational age. 361 infants were male (%49.5), 369 were female (%50.5). %43 of infants were 2000 grams and over, %45.2 were 34 weeks and older. 188 (%25.8) RDS, 40 (%5.5) BPD, 68 (%9.3) NEC, 106 (%14.5) ROP, 10 (%1.4) IH were detected in infants. RDS, BPD, NEC, ROP, IH rates were inversely proportional to the decrease of gestational age and birth weight and found to be statistically significant. There were no statistical differences between RDS and BPD with male gender. %75 of BPD patients had RDS, %27.5 had NEC, %70 had ROP. There was a statistically significant relationship between BPD with RDS, NEC and ROP. %94.1 NEC patients were diagnosed stage 1. %52.9 of NEC patients had RDS. There was a statistically significant relationship between NEC and RDS. Mortality rate was %10.5. Mortality rate was found %59.6 in infants below 1000 grams and %78.1 in infants below 26 weeks. 40 (%52) male and 37 (%48) patients were dead. There were no statistical differences according to gender. There were no statistical differences between mortality rates through years. Mortality rates are higher than developed countries but similar to the rates in our country, and we think this is related to low sociocultural, economic levels and irregular pregnancy follow-ups.As a result, the decrease in death rate of small for gestational age infants and increase in survial of very low birth weight infants in our country has led to an increasing rate of prematurity related problems seen in developed countries. We concluded that high sociocultural, economic and educational levels, prevention of premature births by regular pregnancy follow-ups, better NICU conditions, experienced multi-disciplinary teams will lead to a decrease in premature-related morbidity and mortality.