Mastitisli inek sütlerinden izole edilen staphylococcus aureus suşlarına karşı bazı bitkisel ekstraktların etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of some herbal extracts against staphylococcus aureus strains isolated from mastitistic COW's milk
  1. Tez No: 753568
  2. Yazar: REZA EBRAHIMI HARIRY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN FİLAZİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Staphylococcus aureus (S. aureus), yüzeyel cilt enfeksiyonlarından sistemik hastalıklara kadar çok sayıda enfeksiyona neden olan dikkate değer bir patojendir. S. aureus'un antibiyotik direnci geliştirmesi ile hayvanlarda ve insanlarda stafilokok enfeksiyonlarında yeni, etkili ve güvenli alternatif tedavi seçeneklerinin bulunması büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, öncelikle Ankara-Türkiye'de bulunan subklinik mastitisli ineklerden 150 çiğ süt örneği toplanmış ve S. aureus (MSSA ve MRSA suşları) oluşumu açısından araştırılmış, ardından ekstrakte edilen iki bitkinin (Rosmarinus officinalis ve Thymus vulgaris) kimyasal bileşimi ve antibakteriyel etkileri araştırılmıştır. Büyükbaş çiğ süt örneklerinde S. aureus oluşumu %17,33 idi. Daha sonra izolatların genel olarak kullanılan dokuz antibiyotiğe ve iki bitki özütüne karşı duyarlılıkları disk difüzyon testi kullanılarak test edildi. Tüm MSSA izolatları sefoksitin, seftiofur, penisilin G ve enrofloksasine tamamen duyarlıydı. Ancak metisilin, streptomisin, tilosin ve sülfametoksazol-trimetoprim için direnç tespit edilmemiştir. En yüksek antibakteriyel direnç sırasıyla %40 (orta direnç) ve %15 (tam direnç) ile oksitetrasiklin için kaydedildi. MRSA izolatları metisilin ve penisiline tamamen dirençliydi. Bununla birlikte, bazı MRSA izolatları bazı antibiyotiklere duyarlıydı. Sülfametoksazol-trimetoprim %83,4 ile en etkili antibiyotikti. Rosmarinus officinalis ve Thymus vulgaris'in S. aureus izolatlarına karşı antimikrobiyal aktiviteleri, minimum inhibitor konsantrasyon (MİK) ve minimum bakterisidal konsantrasyon (MBK) kullanılarak değerlendirildi. Bulgular, R. officinalis ve T. vulgaris'in MSSA ve MRSA suşu üzerinde güçlü antibakteriyel etkileri olduğunu gösterdi. Bu bitkilerin S. aureus izolatlarına karşı etkinliği, süt ürünlerinde ve insan sağlığında alternatif tedavi için antibakteriyel bir ajan olarak uygulanabilirliğini göstermekte ve bu alanda daha fazla araştırmayı motive etmektedir.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus (S.aureus) is a remarkable pathogen that causes a multitude of infections ranging from superficial skin infections to systemic diseases. With the developing of antibiotic resistance by S. aureus, finding new, effective, and safe alternative therapeutic options in staphylococcal infections in animals and humans is crucially demanded. In the present study, first, the mastitistic bovine raw milk samples in Turkey were collected and explored for the occurrence of S. aureus (MSSA and MRSA strains) and then the chemical composition and antibacterial effects of two herbal extracted (Rosmarinus officinalis and Thymus vulgaris) were evaluated on obtained isolated. A total of 150 samples were analyzed using phenotypic and microbiological approaches. The occurrences of S. aureus in bovine raw milk samples were 17.4%. Then, the isolates were tested for their sensitivity to nine generally used antibiotics and two herbal extracts agents by using disc diffusion assay. All MSSA isolates were fully susceptible to cefoxitin, ceftiofur, penicillin G, and enrofloxacin. However, resistance was recorded for methicillin, streptomycin, tylosin, and sulfamethoxazole-trimethoprim. The most antibacterial resistance was recorded for oxytetracycline with 40% (intermediate resistance) and 15% (full resistance) respectively. The MRSA isolates were entirely resistant to methicillin and penicillin. Nevertheless, some MRSA isolates were susceptible to some antibiotics. Sulfamethoxazole-trimethoprim were the most effective antibiotic with 83.4%. The antimicrobial activities of Rosmarinus officinalis and Thymus vulgaris against S. aureus isolates were evaluated using minimum inhibitory concentration (MİK) and minimum bactericidal concentration (MBK). The findings revealed that R. officinalis and T. vulgaris acted as potent antibacterial agents on MSSA and MRSA strain. The efficiency of these herbs against S. aureus isolates indicates their applicability as an antibacterial agent for alternative therapy in dairy products as well as human health and motivates further research in this area.