Yeni tanı almış hipertansiyon hastalarında subklinik hedef organ hasarı ciddiyeti ile ortalama trombosit hacmi düzeyi arasındaki ilişki
Relationship between mean platelet volume levels and subclinical target organ damage in newly diagnosed hypertensive patients
- Tez No: 260650
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN OĞUZHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Önemli sayıdaki hipertansiyon hastası klinik olarak belirti vermeyen proteinüri, sol ventrikül hipertrofisi ve karotis arter aterosklerozu gibi hedef organ hasarı tehdidi ile karşı karşıyadır. Trombositler kontrol altına alınmamış hipertansiyonda aktive olurlar ve artmış tromboza eğilime önemli katkı sağlarlar. Ortalama trombosit hacmi trombosit aktivitesiyle yakından ilişkili göstergelerden biridir. Biz bu çalışmada yeni tanı almış hipertansiyon hastalarında, ortalama trombosit hacmi ile klinik olarak belirti vermeyen hedef organ hasarlanması arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık.Hastalar ve Yöntem: 80 yeni tanı almış hipertansiyon hastası çalışmaya alındı. Tüm hastalara ambulatuvar kan basıncı ölçümü yapıldı. İdrar albümin-kreatinin oranı, sol ventrikül kitle indeksi ve karotis intima-media kalınlığı ölçülerek kalp, damar ve böbrek hasarlanması değerlendirildi. Kan örneklerinde Ortalama trombosit hacmi ve yüksek duyarlıklı CRP düzeyleri ölçüldü.Bulgular: OTH düzeyleri ile 24 saatlik ortalama sistolik ve diyastolik basınç değerleriyle istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişki bulunmaktaydı (sırasıyla, r=0.51 p=0.001 ve r=0.55 p=0.001). Korelasyon analizi sonucunda OTH düzeyleri ile İAKO (r=0.50, p=0, 0001),SVKİ (r=0.55, p= 0, 0001), KİMK (r=0.60, p=0,0001) ve yüksek duyarlıklı CRP düzeyleri (r=0.69, p=0,0001) arasında anlamlı ilişki saptandı. Çoklu lineer regresyon analizi sonucunda OTH düzeyleri ile proteinüri (coefficient=0.45, p=0.001), KİMK (coefficient=0.49, p=0.001) ve VKİ(coefficient=0.48, p=0.001) ciddiyeti arasında bağımsız bir ilişki olduğu bulundu.Sonuç: Trombosit aktivasyonunun önemli bir göstergesi olan ortalama trombosit hacmi düzeylerinin, klinik olarak henüz aşikar olmamış proteinüri, sol ventrikül hipertrofisi ve karotis aterosklerozu gibi hedef organ hasarlanması ile yakından ilişkili olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak, ortalama trombosit hacmi düzeyleri ile yüksek duyarlıklı CRP ve ambulatuvar kan basıncı ölçümleri arasında önemli bir ilişkinin olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Background: Significant numbers of asymptomatic hypertensive patients are attacked by subclinical target organ damage such as proteinuria, left ventricular hypertrophy and carotid atherosclerosis. Platelets get activated in uncontrolled hypertension and have a crucial role in increased thrombotic tendency. Mean platelet volume is one of the markers that correlate closely with platelet activity. We aimed to investigate relationship between mean platelet volume levels and subclinical target organ damage in newly diagnosed hypertensive patients.Methods: 80 newly diagnosed hypertensive patients were enrolled to this cross-sectional study. Ambulatory blood pressure monitoring was performed for all patients. Left ventricular mass index, carotid intima-media thickness and urine albumin/creatinine ratio were measured as indices of cardiac, vascular and renal damage, respectively. Mean platelet volume was measured from blood samples collected in EDTA tubes and high-sensitive CRP was measured by using nephlometer.Results: Mean platelet volume was significantly correlated with 24-hour systolic-diastolic blood pressure (r=0.52, r=0.55, respectively). Correlation analysis indicated that mean platelet volume was moderately related with urine albumin/creatinine ratio, left ventricular mass index, carotid intima-media thickness and high-sensitive CRP. (r=0.50, r=0.55, r=0.60, r=0.69, respectively, p=0,0001). Multivariable analysis identified that mean platelet volume levels were independently associated with severity of proteinuria, carotid intima-media thickness and left ventricular mass index (p=0.001).Conclusion: Our findings suggested that MPV levels were associated with severity of subclinical target organ damage including; carotid atherosclerosis, left ventricular hypertrophy and renal damage, in hypertensive patients. In addition to this, MPV levels were significantly correlated with Hs-CRP levels and 24-h ambulatory blood pressure measurements.