3-nitropropiyonik asitle Huntington hastalığı oluşturmada lokomotor aktivitenin gece gündüz farkı ve memantinin etkileri
The day night differences and memantine effects of locomotor activities in Huntington's disease induced by 3-nitropropionic acid.
- Tez No: 260704
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ABACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, 3-NP ile oluşturulan Huntington hastalığı modelinde lokomotor aktivitenin gece-gündüz farkı olup olmadığının ve bu hastalık modeli üzerinde memantinin etkilerinin ve bu etkilerin diurnal ritminin olup olmadığının araştırılmasıdır.Çalışma kapsamında kullanılan ilaçlar, rastgele oluşturulmuş 6 farklı deney grubundan 3'üne gündüz (0900) 3'üne de gece (2100) uygulanmıştır. Kontrol grubundaki farelere i.p olarak %0.9'luk NaCl çözeltisi enjekte edimiştir. Deneysel olarak Huntington modeli oluşturulması amacıyla 5 günlük bir intoksikasyon protokolü seçilmiş ve farelere i.p. olarak artan dozlarda 3-NP (40-120 mg/kg) uygulanmıştır, intoksikasyon periyodu sonunda hayvanlara uygulanan kümülatif 3-NP dozu 360 mg/kg'dır. Hayvanlarda 3-NP uygulanmasına bağlı olarak gelişen gövde ve arka ayak distonileri Huntington hastalığının başarılı olarak oluşturulduğunun göstergesidir. Memantinin bu hastalık üzerindeki etkilerini araştırmak için diğer bir grup fareye intoksikasyon protokolü süresince 3-NP uygulandıktan 30 dk sonra 20mg/kg dozda memantin i.p. olarak uygulanmıştır.Lokomotor aktivitenin değerlendirilmesi amacıyla intoksikasyonun başlangıcından itibaren 1.gün, 6.gün ve 9.gün fareler rotarod testine tabi tutulmuş ve farelerin rotarodda kalış süreleri kaydedilerek değerlendirilmiştir.Elde edilen bulgular, 3-NP'nin gece veya gündüz uygulanmasının oluşturulan Huntington hastalığı modelinde lokomotor aktivite bakımından herhangi bir değişiklik oluşturmadığını göstermiştir. Memantin uygulanması ise farelerin rotarod performansını anlamlı şekilde kötüleştirirken, memantinin de uygulama zamanına bağlı olarak lokomotor aktivite üzerinde oluşan etkileri diurnal ritim göstermemiştir.Bu sonuçlar gösterir ki, 3-NP ile oluşturulan Huntington hastalığı modelinde lokomotor aktivite açısından gece-gündüz farkı bulunmamaktadır ve memantin deneysel olarak 3-NP ile oluşturulan hastalık modelinde lokomotor aktiviteyi kötüleştirir.Anahtar Kelimeler : 3-nitropropiyonik asit, Huntington hastalığı, memantin, kronobiyoloji.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the day-night differences of locomotor activities, the effects of the memantine and the diurnal rythm of this effects if there is any at Huntington's disease model.The drugs used on this study applied on six different experimental groups that are created randomly and applied half of the groups at daytime (0900), half at night (2100). %0.9 NaCl solution injected to control group of mouse as i.p. An intoxication protocole picked for 5 days to create Huntington model and 3NP (40-120mg/kg) been applied increasingly. At the end of the period of intoxication, cumulative 3-NP dose is 360 mg/kg (at 3-NP groups). Hind limb and truncal dystonia shows that Huntington's disease is created by 3-NP injection. 20mg/kg dosed memantine applied 30 minutes after 3-NP injection to research the effects of memantin i.p. on process of intoxication protocole.Groups are tested on rotarod at the begining of intoxication, on days 1,6 and 9 and the time to ability to stay on rotarod been recorded to estimate the locomotior activities.The application of 3-NP at night or daytime doesn?t have any effect at Huntington model as locomotor activity. The application of memantine effected the performance of mouse at rotarod, as decreasing the time to be able to stay, also effects didn?t show any diurnal rhythm with the time of application.These findings shows that at Huntington's disease model created by 3-NP doesn?t have day-night differences as locomotor activities and memantine effects badly the locomotor activity created by 3-NP.Key Words : 3-nitropropionic acid, Huntington?s disease, memantine, choronobiology.