Türkiye'de halk eğitimi etkinliklerinin eşgüdümlenmesi
  1. Tez No: 26077
  2. Yazar: MESUT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
90 ÖZET Türkiye'de halk eğitimi etkinliklerinin eşgüdümlenmesini konu alan bu araştırma, eşgüdümü sağlayıcı uygulamaların neler olduğunu ve eşgüdümlemenin yararları ile eşgüdümleme için nasıl bir örgütlenmenin uygun olacağının belirlenmesini amaçlamıştır. Araştırma, dört bakanlıkla sınırlandırılmıştır. Bunlar Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığıdır. Söz konusu bakanlıkların halk eğitimi ile ilgili birimlerinde yürütülen araştırmada yasal düzenlemeler, gerçekleştirilen halk eğitimi etkinlikleri ve yöneticiler ile uzmanlar, araştırma evreni olarak seçilmiştir. Yasal düzenlemeler ile halk eğitimi etkinlikleri incelendikten sonra, yönetici ve uzmanlar için bilgi toplama aracı (anket) geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Elde edilen bulgulardan, şu sonuçlar çıkarılmıştır: 1. Yürütülen halk eğitimi etkinliklerinin amaçları, literatürdeki amaçlarla benzerlik göstermektedir. 2. Uygulanan programlarda karşılaşılan en önemli sorun, araç-gereç ve donanım yetersizliği ile etkinlikleri planlayacak, programlayacak ve eğitim ortamlarım düzenleyecek uzman personel yetersizliğidir. 3. Halk eğitimi etkinlikleri yürüten kurumlar arasında belirgin bir eşgüdümsüzlük vardır. Bunun nedeni, yasal düzenlemelerin yeterli olmamasıdır. Araştırma bulgularına dayanarak, şunlar önerilebilir: 1. Türkiye'de halk eğitimi etkinliklerinde eşgüdümü sağlayacak yasal düzenlemeler, zaman geçirilmeden gerçekleştirilmelidir. 2. Eşgüdümü sağlayacak organ, bakanlıklararası bir kuruldan oluşmalıdır. 3. Eşgüdüm için iyi bir iletişim sistemi kurulmalıdır. 4. Halk eğitimi ile ilgili birimlerde çalışan yönetici ve uzmanların niteliklerini yükseltici çalışmalar yapılmalı ve bu alana ayrılan kaynaklar, artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
89 SUMMARY This research which is about coordination of adult education activities in Turkey is aimed at what kind of application and organization will be suitable and the benefits of it. This research is limited to four ministries. These are; Ministry of Education, Ministry of Justice, Ministry of Agriculture, and Ministry of Industry and Commerce. In this research, carried out, in the adult education departments of these ministries, legal regulations, implemented adult education activities and directors and experts are choosen as a field of research. After examining legal regulations and adult education activities, the questionnaire was developed and carried out for directors and experts. The results are; 1. The objectives of adult education activities are similarly as the objectives in literature. 2. The most important problems are the insufficiency of equipments and experts who will plan and programme the activities and regulate educational fields. 3. There is not a coordination between the organizations which are carried out the adult education activities. The reason of this is insufficiency of legal regulations. According to this research results, it is suggested that; 1. In order to provide coordination in adult education activities in Turkey, legal regulations should be realized. 2. The unit that will be provide coordination, should be established inter ministriate council. 3. A good communication system should be established for coordination. 4. The qualities of the directors and experts should be increased and financial sources should be enhanced.