Futbolcu-antrenör iletişiminin farklı statülerdeki futbolcuların başarı motivasyonuyla ilişkisi
The relationship between the footballer-coach communication and the achievement motivation of the footballers? in different statuses
- Tez No: 260801
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KURU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, profesyonel ve amatör futbolcuların, antrenörleriyle olan iletişim düzeylerinin ile başarı motivasyonları arasındaki ilişkiyi belirlemek, ayrıca öğrenim durumu, spor yapma yılı, medeni durum, aynı antrenörle çalışma süresi gibi değişkenlerin de iletişim düzeyleri ve başarı motivasyonları üzerinde etkisinin olup olmadığını ortaya koymaktır.Çalışmaya Türkiye Futbol Federasyonu Ankara Bölgesinde profesyonel ve amatör liglerde futbol oynayan bireyler arasından tesadüfî seçim (random) yöntemi kullanılarak seçilen 776 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; ?Futbolda Antrenör İletişim Ölçeği (FAİÖ)? ve ?Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği (SÖBMÖ)? kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, profesyonel ve amatör futbolcuların, başarı motivasyonu alt boyutlarından aldıkları puanların ve antrenörle olan iletişim düzeylerinin statü farklılığı açısından farklılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca iletişim ve başarı motivasyonu ölçeklerinden alınan puanların öğrenim durumu, spor yapma yılı, medeni durumu, aynı antrenörle çalışma süresi gibi değişkenlere göre de farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between `the level of communication among the professional and amateur footballers and their coaches? and achievement motivation, and to find out whether the variables such as the educational status, how many years the footballer has dealt with sports, marital status and how many years the footballer has worked with the same coach on the achievement motivation.The sample group of the study comprised 776 volunteers chosen from among the footballers playing in the professional and amateur leagues in the Ankara Region of the Turkish Football Federation by means of random selection. In the study, ?Communication Scale for Coaches in Football (CSCF)? and ?Achievement Motivation Scale for Sport (AMSS) were used for the purpose of data collecting.As a result, it was found out that the points the professional and amateur footballers got in the sub-dimensions of achievement motivation and the level of their communication with the coaches differed depending on the status differences. Additionally, it was also found out that the points obtained from the communication and achievement motivation scales differed depending on the variables such as the educational status, how many years the footballer has dealt with sports, marital status and how many years the footballer has worked with the same coach.