Miyokardiyal iskemiye karşı Levosimendanın moleküler mekanizmalarının incelenmesi
The investigation of molecular mechanism of Levosimendan to ischemia
  1. Tez No: 260861
  2. Yazar: GÜRKAN ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. N.NİLÜFER TURAN DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sıçanlar tiyopental sodyum ile anesteziye edildikten sonra toraks hızla açılarak kalp buzlu Krebs-Heinseleit çözeltisi içerisine alınmış ve hızlıca Langendorff sistemine asılmıştır. 20 dakikalık dengelenme periyodundan sonra perfüze edilen kalpler üç gruba ayrılmıştır. 1.grup-kontrol- 30 dk. iskemi, 120 dk.'a reperfüzyon. 2.grup-ardkoşullama grubu- 30dk iskemi sonrası 10'ar sn'lik 3 periyod halinde iskemi ve reperfüzyon ardından 120 dk. uzun süreli reperfüzyon. 3.grup-10-8 mol levosimendan uygulanan grup-30 dk. iskemi sonrası levosimendan (10-8 mol) ile perfüzyon. Bütün kalplerde TnTve TnI protein miktarları Western Blot yöntemi ile apoptotik değişimler ise TUNEL yöntemi ile karşılaştırılmıştırÇalışmalarımız sonunda 10-8 mol levosimendan ve iskemik ard koşullama uygulamasının, 30 dk iskemi ve 120 dk reperfüzyon uygulanan kontrol gruba göre TnT ve TnI protein miktarının anlamlı olarak arttığını bulduk. 10-8 mol levosimendan uygulanan grubun ard koşullama uygulanan gruba göre TnT seviyelerinin anlamlı olarak az olduğunu bulduk. TUNEL yöntemi ile gruplar arasında apoptozis miktarlarını karşılaştırdık ve 10-8 mol levosimendan uygulanan grupun en az apoptotik hücreye sahip olduğunu bulduk. Ard koşullama grubu,10-8 mol levosimendan uygulanan gruptan daha çok aopototik hücreye sahiptir. Kontrol grubu ise en çok aopoptotik hücreye sahiptir.Bu sonuçlar; levosimendanın ve iskemik ardkoşullamanın, miyokardiyal iskemi reperfüzyon hasarı üzerinde kardiyak koruma sağlayabileceğini göstermiştir
Özet (Çeviri)
After anesthesia with intraperitonial injection thiopenthale sodium all rats heart were rapidly removed, placed in ice- cold Krebs-Heinseleit and mounted on langendorff apparatus immediately. After a 20 minutes stabilisation period hearts were divided three groups.1.group is control:30 min.ischemia-120 min reperfusion.2.group is post-condution:30 min. İschemia then three times ischemia-reperfusion with 10 second-period and 120 min.reperfusion. 3.group is 10-8 mol levosimendan treated group after 30 min ischemia. Protein mass belonged to cTnT and cTnI were analysed with Western Blot method and apoptotic differences were matched with TUNEL method.In our invastigation we carried out that threating 10-8 levosimendan and ischemic post-condition groups increase c TnT and cTnI mass meaningfully than cotrol group which is treated with 30 min.ischemia and 120 min.reperfusion. We carried out that 10-8 mol levosimendan treated groups cTnT mass is meaningfully less than post-condition treated groups. We macthed groups about apoptosis and we carried out that 10-8 mol levosimendan treated group has at least apoptotic cell. Post-condition treated group has much apoptotic cell than 10-8 mol levosimendan treated group. Control grup has the most opototic cell.This results present that levosimendan and ischemic post-condition can occur protection on myocardial ischemia injury