Farklı açılarda yerleştirilen implantlarla desteklenen barlı tutucularda kemikteki gerilme dağılımının incelenmesi
The stress distributions in the bar attachments supported by implants which are placed in different angles
- Tez No: 260928
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN SUCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmamızda, mandibulaya farklı açılarda yerleştirilen, bar bağlantılı implantlar üzerine gelen unilateral kuvvetler ile kemikte oluşan gerilmelerin miktarları ve alanları 3 boyutlu sonlu elemanlar stres analizi yöntemiyle incelendi.Çalışmada; mandibulada foramenler arası bölgeye yerleştirilen dental implantlar, mezialdekilerini açılandırarak, bilgisayarda 10 farklı şekilde modellere yerleştirildi. On değişik olasılık ile 10 değişik model elde edildi. Klipslerin proteze tutunduğu alandaki sağ ve sol kanin dişe, unilateral olarak vertikal eksende 90 N'luk, oblik bileşeni olarak 180N'luk kuvvet uygulandı. Hastanın ısırma hareketinde oluşan stresleri ölçmek amacıyla da, kesici dişler bölgesinden gelen, oblik olarak 150 N'luk kuvvet uygulandı. Kortikal kemikte oluşan maksimum ve minimum asal gerilmeler Algor (Fempro, USA) programında incelendi.Tüm yüklemelerde, en yüksek gerilmeler, implantın boynu etrafındaki kortikal kemikte oluşmuştur. Oblik yüklerde, dik yüklemelere oranla daha fazla gerilme miktarları oluşmuştur. İmplant çevresindeki kemikteki gerilme, yükleme koşullarından, yönünden ve implant açısından etkilendiği için, uygulanan yüklerin implantın uzun aksına uygun gelmesi gerektiğinin önemli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the stress distribution and values in the supporting bone of inclined implants splinted with bar attachments were investigated (evaluated) by finite element analysis method.In the present study, the dental implants placed in the interforaminal area were inclined and 10 different models were created. 90 N vertical and 180 N oblique loads were applied unilaterally to canines from both sides. Also, 150 N oblique load was applied to the incisors to simulate biting force. Maximum and minimum stress in the cortical bone was investigated in the Algor (Fempro, USA) programme.In all loading conditions, the highest maximum stress values were observed at the cortical bone around the neck of the implant. The principle stress values were higher in oblique loadings than in vertical loading conditions. The principle stress in the supporting bone, were effected by loading conditions and the direction of the loading. The ultimate attention shoukd be paid in order to orient the chewing forces along the long axis of the implant.