Helyum neon lazerin gömülü alt çene 3. molar dişlerin cerrahisi sonrası oluşan postoperatif komplikasyonlar ve yara iyileşmesi üzerine etkisinin incelenmesi
Effects of helium neon laser on postoperative complications and wound healing following impacted mandibular 3. molar surgery
  1. Tez No: 260946
  2. Yazar: BENAY SEVİM KOCAKAHYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÇETİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gömülü alt çene 3. molar dişlerin cerrahi çekimi ağrı ve ödem gibi komplikasyonlara neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı He-Ne lazer uygulamasının gömülü alt çene 3. molar cerrahisinden sonra ağrı, ödem ve yara iyileşmesi üzerine etkisini plasebo ile karşılaştırmalı olarak incelemektir.Çalışma grubuna çift taraflı simetrik gömülü alt çene 3. molar çekim endikasyonu olan olan, yaşları 19-24 arasında değişen, rasgele seçilmiş toplam 20 birey (15 bayan, 5 erkek) dahil edilmiştir. Bilateral simetrik alt 3. molarlar aynı seansta alındıktan sonra bir tarafa toplam 4 seans çift-kör He-Ne lazer uygulanırken, diğer simetrik tarafa plasebo uygulanmıştır. Uygulanan He-Ne lazer, 30 mW gücünde, 655nm dalga boyunda olup intraoral olarak yara yüzeyine dik olacak şekilde 2mm uzaklıktan toplam 4 j/cm2'lik enerji miktarıyla uygulanmıştır.VAS yöntemi ile ağrı, yapılan fasiyal ölçümlerle ödem değerlendirilmiştir. İyileşme prosesinin takibi için, standart şartlar altında operasyon sahalarının preoperatif ve postoperatif 2., 7., 10., 15., 21. ve 30. günlerde dijital görüntüleri çekilmiş ve bu görüntülere dijital renk analiz tekniği uygulanmıştır.Verilerin istatistiksel analizi sonucu ağrı ve ödem açısından değerlendirildiğinde kontrol grubu ile tedavi grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. (p>0.05) Yara iyileşmesi değerlendirildiğinde kontrol grubu ile tedavi grubu arasında 7., 10., 15., 21. ve 30. günlerde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The surgical removal of impacted third molars result in some complications such as pain, edema. The aim of the present study was to evaluate the effects of He-Ne laser on pain, edema and wound healing compared with that of placebo..A total number of 20 patients (15 female, 5male) aged between 19-24 years requiring bilateral and symmetrically impacted lower third molar surgical operation were included in this study. Patients were randomly selected.After removing the bilateral, symmetrically lower impacted third molars in the same operation, double-blind He-Ne laser application was carried out to one side and the placebo was applicated to the other side. He-Ne laser with 30 mW power and 655 nm wavelength has been applied to the wound surface at a right angle from a distance of 2 mm and with a total energy amount of 4 j/cm2.The evaluation of the values were conducted by using VAS for pain and facial measures for edeme. In order to follow the healing process, digital images of the operation sites were taken under standardized conditions on preoperative and postoperative days 2, 7, 10, 15, 21 and 30 and digital color seperation technique was performed for images.As a result of statistical analysis of the data, no statistical differences were observed on pain and edema between two groups (p>0.05), however significant statistical differences were observed on wound healing on 7., 10., 15., 21. and 30. days.