Küçük ve orta ölçekli işletmelerde üretim stratejisi, üretim ve işletme performansı üzerine strateji temelli bir analiz: Tekstil ve otomotiv yan sanayinde karşılaştırmalı bir uygulama
A strategy-based analysis on the manufacturing strategy, manufacturing and business performance in the small and medium sized enterprises: A comparative practice on textile and automotive industries
- Tez No: 261068
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÜRŞAT GÜLEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Müşteri isteklerinin sınırsızlaştığı ve hiper-rekabetin yaşandığı günümüzde işletmeler, işletme performansını arttırmak ve rakipleri karşısında rekabet üstünlüğü elde etmek için benzersiz işletme stratejileri ve bunları destekleyen fonksiyonel stratejiler geliştirmek zorunda kalmıştır. Bu bağlamda, rakipler tarafından taklit edilmesi çok zor olmasından dolayı, eşsiz ve işletmeye özgü yetenekler üzerine dayalı üretim stratejisi sürdürülebilir bir rekabet üstünlüğü elde etmede stratejik bir öneme sahiptir. Yapılan araştırma sonuçları; işletme performansı ve rekabet stratejisi arasındaki ilişkinin üretim stratejisi vasıtasıyla gerçekleştiğini göstermektedir. Bu bağlamda çalışma beş bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde üretim yönetiminden stratejik üretime doğru geçen süreç ile yeni rekabet ortamı irdelenmiştir. İkinci bölümde işletmenin stratejik yapılanmasında üretim stratejisine ilişkin teorik bilgiler sunulmuş, üçüncü bölümde bu literatür bilgileri ışığında üretim stratejisinin rekabet araçları olarak maliyet, kalite, zaman, esneklik ve yenilik incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde tekstil ve otomotiv yan sanayinde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmeler üzerinde yapılan bir saha araştırmasının metedolojisi ve araştırma sonucunda elde edilen bulgular aktarılmıştır. Son bölümde ise analiz bulguları çerçevesinde bir değerlendirme yapılarak, işletme yöneticileri ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Companies have to develop unique corporate stratetegies and functional strategies supporting the corporate ones in order to increase company performance and gain competitive advantage aganist their rivals in a business enviroment where the customers demands are becoming unlimited and the competition is getting a hyper-scale. In this context, a unique manufacturing strategy which is based on business spesific competences since it is very hard to duplicate by the rivals has a strategic importance in gaining a sustainable competitive advantage. According to the researches results the relationship between company performance and competitive strategy is realized through manufacturing strategy. In this context, the study is composed of five parts.In the first part the process coming from manufacturing management to strategic manufacturing and the new competitive enviroment are explicated. In the second part therretical infornation pertaining to manufacturing strategy in the strategic structuring of the company and in the third part, cost, quality, time, flexibility and innovation as the competitive means of manufacturing strategy are investigated in the light of the literature of the subject. In the fourth part of the study realized in the small and medium sized enterprises operating in the textile and automotive industries are presented. In the final part, the findings of the analysis are evaluated and suggestions for company managers and future researches are made.