İbn Hazm'ın mezhepler tarihindeki yeri ve el-Fisal adlı eserinde mezhepleri ele alış yöntemi
The place of Ibn Hazm in the history of the sects and his method of analyzing sects in his work al-Fisal
  1. Tez No: 261226
  2. Yazar: AKHMETOV GAZİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT BAHCIVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Dinler ve Mezhepler Tarihçilerinden meşhur müellif İbn Hazm ez-Zahirî 384/994 yılında Kurtuba'da dünyaya gelmiş ve Kurtuba'nın güney doğusunda bulunan Mente Lişam'da 456/1064 yılında vefat etmiştir. Çocukluk yıllarını sarayda geçiren İbn Hazm, genç yaşından ilimle meşgul olmuştur. Önce Malikî mezhebini benimserken sonradan Şafiî mezhebine geçmiş, daha sonra da zahirî mezhebine intikal ederek onu sistemleştirmiştir. Çeşitli ilim dallarında eser veren büyük müctehid olarak bilinmektedir. Onun el-Fisal adlı eseri zahirî düşüncesiyle ele alınmış bir kitap olup bütün itikadî ve kelâmî meseleleri kapsamaktadır. Dinler ve Mezhepler hakkında ayrıntılı bilgiler sunmakla diğer Milel ve Nihal eserlerinden daha geniş ve dört misli kadar kapsamlıdır.
Özet (Çeviri)
The religions and author of the famous from sects historian Ibn Hazm ez-Zahir was born in Cordoba in 384/994 and the south east of Cordoba was died in Manta Lisham in 456/1064. Ibn Hazm was spent his childhood in the palace and has been busy with science from a young age. While he was adopting the Maliki sect, later he past in the Shafi sect, then he has submitted its system to Zahiri sect. He was work in various branches of science which is known as big mujtahid. It is apparent that his book al-Fisal taken up with the zahiri idea of a book that covers the whole matter of faith and Islamic theology. His book is present to more information about Religions and Sects other from Milal and Nihal works are more extensive and comprehensive as quadruple.