KOBİ'lerde çalışma sermayesi yönetimi ve bir uygulama
Management of working capital for SMEs (small and medium size enterprises) and an application
  1. Tez No: 261227
  2. Yazar: MEHMET NURİ SALUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İşletmeler, yaşamlarını sürdürebilmek, uzun vadede şirketin değerini maksimize etmek ve ortakların servetlerini artırmak amacıyla kıt olan sermayeyi ve kullanılacak stratejileri etkin bir şekilde yönetmek zorundadırlar. Bu bağlamda işletmenin amaçları doğrultusunda verimli ve etkin yönetilmeyen kısa vadeli varlıklar ve borçlar, işletmelerde başarısızlık durumları ortaya çıkararak işletmeleri iflasa kadar sürükleyen bir süreç içerisine sürükleyebilirler.İşletme faaliyetlerinin sürdürülmesi amacıyla kullanılan ve kısa sürede paraya dönüşme özelliğine sahip varlıklar olarak adlandırılan çalışma sermayesinin, etkin ve verimli bir şekilde yönetilmemesi işletmelerde finansal başarısızlığın da temelini oluşturmaktadır. Bu araştırmada, günümüzde giderek artan önemi dolayısıyla çalışma sermayesinin etkisi finansal oranlar yardımıyla incelenmiş ve Konya ilindeki Kobilerin Türkiye genelindeki Kobilerle sektör oranlarının karşılaştırılması yapılarak Konya ilindeki Kobilerin çalışma sermayesi yeterlilikleri analiz edilmeye çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler : Kobi (Küçük ve Orta Büyüklükte İşletme), Çalışma Sermayesi, Net İşletme Sermayesi, Finansal Oranlar.
Özet (Çeviri)
Business enterprises have to manage their little capital and strategies effectively to carry on the business, boost income in long turn and maximize income of the partners. It seems that ineffective and improper short term assets and debts unrelated to the goals of a business enterprise might cause solemn problems such as failure and bankrupt.Improper and ineffective management of working capital, which is used for long term aims of a business enterprise and is called as assets easy to convert money, is one of the most crucial reasons for business enterprises? financial failure. In this study, the effect of the increasing importance of working capital was analized with the assistance of financial ratios. Furthermore, we aimed to study analyzing working capital adequacy of Small and Medium size Enterprises in Konya by opposing sector-specific comparisons of Small and Medium size Enterprises in Konya throughout Turkey.Keywords : SME (Small and Medium Size Enterprises), Working Capital, Net Working Capital, Financial Ratios.