Sosyolojik açıdan çocuk suçluluğu ve nedenleri
From sociological point child crime abd it's causes
- Tez No: 261361
- Danışmanlar: PROF. DR. MİMAR TÜRKKAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Suç toplumda yaşayan bireyler üzerinde güvenlik endişesi oluşturan ve kamu güvenliği için kontrol altına alınması zorunlu olan sosyal, psikolojik, ekonomik ve hukuki bir sorundur. Bu araştırma ile hızlı değişme süreci yaşayan toplumumuzda, çocuk suçluluğu probleminin bilimsel açıdan incelenmesi ve suça neden olan faktörlerin belirlenmesi, bu sayede en azından ilgili kurumlar tarafından gerekli önlemlerin alınmasını kolaylaştırarak suçun çok büyük boyutlara ulaşmasını engellek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Crime is a social, psychological, economic and a legal problem which makes the people worry about their security and has to be brought under control in order to keep the public safety. The aim of this study is to examine the delinquency problem in our rapidly changing society, to determine the factor reason for crime and to prevent the crime problem from getting more at least by facilitating the institutional precautions.