Bölgesel gelişmenin yerel / bölgesel yönetişim modelleri kapsamında değerlendirilmesi
The assessment of regional development within local/regional governance
  1. Tez No: 261556
  2. Yazar: HARİKA VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDEF AKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bölgeler arası dengesizlikler sadece az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin değil; gelişmiş ülkelerin de mücadele ettiği, politika ürettiği alanların başında yer almaktadır. Küreselleşmenin etkisiyle birlikte ulusal ile uluslarüstü düzey arasında arabulucu rolü üstlenen bölge, küresel bir aktör olma yolunda ilerlemektedir. Dolayısıyla bölgenin gelişmesi için benimsenen politika yöntem ve yaklaşımları da küreselleşme beraberinde değişim geçirmiştir.Bölgesel gelişme, iç dinamiklerine dayanan, bölge halkının ve özel sektörün de katılımını esas kılan yönetişim yaklaşımı ile şekillenmektedir. Bölgesel gelişmenin, geleneksel yaklaşımın benimsediği gibi merkezi yönetimin kaynak aktarımı aracılığı ile değil; kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği sonucu gerçekleşmesi hedeflenmektedir.Uluslarüstü bütünleşmeye dair verilebilecek en iyi örnek olan Avrupa Birliği, tam bütünleşme hedefinde yönetişim yaklaşımının önemini her fırsatta vurgulamaktadır. Bu çalışmada, bölgesel gelişmenin, yerel/bölgesel yönetişim modelleri kapsamında değerlendirilmesi Avrupa Birliği ve Avrupa Birliği'ne aday ülke Türkiye açısından ele alınmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Interregional inequalities are problem which not only underdeveloped and developing countries but also developed countries struggle and policy make. Region, which became peacemaker between ational and supranational sphere, improves to be a global actor. So the policies and approaches have been changed by the influence of globalization.Regional Development bases on governance which includes citizens of region, public administration and private sector. It is is not adopted to develop by the wealth transfer from the central government. On the contrary, cooperation of public, private sectors and nongovernmental organizations is aimed.European Union, the best example of supranational integration, emphasizes the important of governance to achieve integration. In this study, the assessment of Development within local/regional governance models, in terms of theoretical, European Union and Turkey will be addressed.