Örgütlerarası ilişkiler analizi: Lojistik sektöründe bir alan çalışması
The analysis of interorganizational relations: A field study on logistics sector
- Tez No: 261584
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Örgütlerin açık sistemler olarak kavramsallaştırılmaya başlandığı 1960'lı yıllardan itibaren, örgüt literatürü yeni teori ve yaklaşımlarla zenginleşmektedir. Bu evrimsel süreç boyunca, örgüt literatüründe odak, örgütün kendisinden çevresine, buradan da örgütün çevresi ile olan ilişkilerine doğru kaymıştır. Örgütün çevresinde bulunan diğer örgütlerle olan etkileşimlerinin, bu süreçte sıklıkla ele alındığı görülmektedir. Örgütlerarası ilişkiler olarak kavramsallaştırılan bu ilişkiler, iki veya daha fazla örgüt arasında gerçekleşen her tür ilişki ve bağlantıyı içermektedir. Bu tanım, örgütlerarası ilişkilerin araştırmacılar için çok geniş bir çalışma alanı sunduğunu göstermektedir. Literatürde örgütlerarası ilişkileri açıklamaya ve analiz etmeye dönük olarak çok sayıda çalışma bulunmasına rağmen, bunların hemen hemen hiç biri konuyu bütünlüklü bir yapıda sunamamaktadır. Bu çalışmanın amacı, örgütlerarası ilişkilerin farklı boyutlarını bir bütün olarak inceleyerek, bunların birbirleriyle olan olası ilişkilerini teorik ve ampirik düzeyde analiz etmektir. Çalışmada örgütlerarası ilişkiler, bir örgütün stratejik yönetiminin bir parçası olarak çevresinde bulunan diğer örgütsel paydaşlarla kurduğu ilişkileri şeklinde kavramsallaştırılmıştır. Bu çerçevede, örgütlerarası ilişkilerin nedensellik, niceliksel yapı, niteliksel yapı ve etkilerini içeren dört boyutu ve bunların arasındaki olası ilişkiler teorik olarak analiz edilmiştir. Literatür taramasında ortaya çıkan teorik önermelere bağlı olarak, örgütlerarası ilişkiler için bütünleşik bir model önerilmiştir. Önerilen model, Türkiye'de lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmalardan oluşan bir örneklem üzerinde çizge teorisi metodolojisi izlenerek analiz edilmiştir. Çalışmanın ortaya koyduğu genel sonuçlar, örgütlerarası ilişkilerin boyutları arasında ilginç bağlantılar olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the conceptualization of organizations as open systems in the 1960s, the organizational literature has been proliferated with new theories and approaches. During this evolutionary process, the focus in the organizational literature has shifted from the organization itself to its environment, and then to the relations of organization with its environment. The interactions among organizations in their environment have been frequently studied in this process. These interactions, which are conceptualized as the interorganizational relations, encompass every type of relations and linkages among two or more organizations. This definition indicates that the interorganizational relations provide a very comprehensive field of study for the scholars. Although there are numerous studies to explain and analyze the interorganizational relations in the literature, almost none of them provide an integrated structure for the issue. The purpose of this study is to examine the various dimensions of interorganizational relations as a whole and analyze the linkages among them in the theoretical and empirical level. In the study, interorganizational relations were conceptualized as a part of an organization?s strategic management to other organizational stakeholders in its environment. In this context, four dimensions of interorganizational relations including causality, quantitative structure, qualitative structure, and effects and their possible linkages among each other were analyzed theoretically. An integrated model of interorganizational relations was proposed based on the theoretical propositions obtained in the literature review. The proposed model was analyzed on a sample of logistics firms operating in Turkey with following the graph theoretical methodology. The general findings of the study revealed interesting linkages among these dimensions of interorganizational relations.