Göstergebilim, Umberto Eco ve yapıtları bağlamında göstergebilime katkıları
Semiology, Umberto Eco and his contributions to communication in the context of his works
  1. Tez No: 261685
  2. Yazar: SEDAT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu araştırma, öncelikle toplum bilimlerde ve iletişim alanında gösterge ve işaretlerin önemini, Umberto Eco'nun incelemeleri ve çalışmaları eşliğinde çalışmayı amaçlamaktadır. Umberto Eco göstergebilim ve işaret çalışmalarıyla bilinen bir akademisyendir. Yanı sıra ünlü bir roman yazarı, gazeteci, ortaçağ bilimcisi, düşünür ve edebiyat eleştirmenidir. Bu çalışmanın, ikinci olarak, amacı göstergebilim, işaretler ile Umberto Eco'nun tüm çalışmaları arasındaki bağlantıyı tespit etmek ve ilgiyi kurmaktır ve Eco'nun İletişim ve Kültürel Çalışmalarına katkılarını belirlemektir.
Özet (Çeviri)
This research, fistly aims to study the importance semiotics and signs in the society sciences and in the communication discipline, through Umberto Eco?s works and surveys. Umberto Eco is a well-known academician on studying signs and semiotics. Beside he is a famous novel writer, journalist, medieval scholar, thinker and literary critics. This work?s goal is secondly, to establish the relation and to determine the concerns between the semiotics, the signs and the complete Works of Umberto Eco and to explore the contribution of Eco to Communication and Cultural Stuides.