Havayolu işletmelerinin hizmet kalitesi açısından karşılaştırılması
Comparison of airline companies for the purposes of service quality
  1. Tez No: 261684
  2. Yazar: HAKAN KARAAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Uluslararası ekonomide ve ticaret yapısında meydana gelen gelişmeler ve değişmeler, havayolu ulaştırma sektörünü dünyada en hızlı büyüyen ve gelişen sektörlerin başına getirmiştir. Pazardaki bu hareketlilik karşısında havayolu işletmelerinin, rekabet avantajı sağlamaları açısından, hizmet kalitesi düzeylerini belirleyip uygun pazarlama politikaları oluşturmaları gerekmektedir. Hizmet kalitesi teknik ve fiziksel kalite ile birlikte, emniyet, hız, konfor, dakiklik, güvence, empati, güvenilirlik, güler yüzlülük gibi özellikleri de içinde barındırmalıdır. Böyle bir kalite kültürüne sahip olmak isteyen havayolu işletmeleri öncelikle hizmet sunan personelin eğitimi ve geliştirilmesi üzerine odaklanmalıdır. Havayolu işletmelerinde algılanan hizmet kalitesi düzeyleri, bu çerçeve içerisinde işletmelerin beklenen hizmet ile algılanan hizmet performanslarının ölçülmesi ile ortaya çıkarılabilir.Bu araştırmada, hizmet kalitesinin ölçülmesi, analiz edilmesi, değerlendirilmesi ve rakiplerin hizmet kalite düzeyleri ile karşılaştırılması amacıyla Parasuraman, Zeithaml ve Berry'nin geliştirdikleri hizmet kalitesi modelinden yararlanılmıştır. SERVQUAL adını verdikleri bu model ile müşterilerin havayolu işletmelerinin hizmetleri ile ilgili beklentileri ile aldıkları hizmete yönelik algılamaları tespit edilerek algılanan hizmet kalitesi düzeyleri belirlenmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tendency of growth and changes both in international economy and commercial field make the air transportation one of the leading sectors in the world. It is necessary for the airlines to pay attention to the service quality and the customer satisfaction, and to understand arising new market structure in order to develop marketing policies and gain competitive advantage. Service quality should contain not only technical and physical quality, but also some such features as safety and security, speed, comfort, punctuality, reliability, geniality and empathy. Airline companies which would like to own such a quality culture should focus on education and development of employees before all else. The level of perceived service quality of airline companies can be exposed through measuring expected and perceived service performances by the passengers.Basically, this scientific research is grounded on a service quality model in order to measure, analyse, evaluate and compare the perceived service quality of domestic airlines. This model is named SERVQUAL, developed by Parasuraman, Zeithaml and Berry.