Değer yatırım stratejileri ve İMKB'de 1993-2008 dönemine ilişkin ampirik bir çalışma
Value investment strategies and an ampirical study in İstanbul Stock Exchange for the period 1993-2008
- Tez No: 261728
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmada, gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan piyasalarda normal-üstü getiri sağladığı birçok araştırmada ortaya konmuş, düşük Fiyat/Kazanç oranına, düşük Fiyat/Satış oranına, düşük Piyasa Değeri/Defter Değeri oranına, düşük Fiyat/Nakit Akımı oranına ve yüksek temettü verimine sahip firma hisselerine yatırım stratejilerinin (Değer yatırım stratejileri) İMKB'de geçerliliği araştırılmıştır. Etkin Pazar Hipotezine ve Finansal Varlık Fiyatlama Modeline aykırı sonuçlar ortaya koyan değer yatırım stratejileri, İMKB'de 1 Nisan 1993-31 Mart 2004 ve 1 Nisan 2004-31 Mart 2008 dönemleri için, sanayi sektöründe faaliyet gösteren hisse senetleri üzerinde test edilmiştir. Ayrıca, literatürde bazı çalışmalarda değer yatırım stratejilerinin performansı üzerinde etkisi olduğu ortaya konmuş olan firma büyüklüğü etkisi de incelenmiş ve değer yatırım stratejilerinin normal-üstü getirisinin olası nedenleri tartışılmıştır. Çalışmada, değer yatırım stratejilerinin araştırılmasında, Black, Jensen ve Scholes'un (1972) zaman serisi regresyon analizi ile Serlanga, Shin ve Snell (2002)'in panel veri regresyon analizi kullanılmıştır. İki dönemde de, fiyat/satış oranı, piyasa değeri/defter değeri ve firma büyüklüğüne dayalı yatırım stratejilerinin normal-üstü getiri sağladığı yönünde kanıtlar elde edilmiştir. Fiyat/nakit akımı, fiyat/kazanç oranı ve temettü verimine dayanan yatırım stratejilerinin ise normal-üstü getiri sağlamadığı, sadece negatif kazanç etkisinin 1 Nisan 1993-31 Mart 2004 döneminde mevcut olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, beta ile hisse senedi getirileri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the validity of value investment strategies based on buying the stocks with low price to earnings ratio, low price to sales ratio, low price to book value ratio, low price to cash flow ratio and high dividend yield which have been documented to generate abnormal return in both developed and emerging markets have been researched in Istanbul Stock Exchange (ISE). Value investment strategies that contradict with Efficient Market Hypothesis and Capital Asset Pricing Model were tested on nonfinancial firms in ISE for the April 1st, 1993- March 31st, 2004 and April 1st, 2004- March 31st 2008 sub periods. Additionally, size effect that has an influence on value investment strategies documented in some papers was examined and discussed reasons of value investment strategies? abnormal return. In the study, time series regression analysis by Black, Jensen and Scholes (1972) and panel data regression analysis by Serlanga, Shin and Snell (2002) were applied to test validity of value investment strategies. The results support that investment strategies based on price to sales ratio, price to book value ratio and firm size generated abnormal return in both periods. On the other hand, no supporting evidence has been found on price to cash flow ratio, price to earnings ratio and dividend yield investment strategies. But, negative earning effect was valid in April 1st, 1993-March 31st, 2004 period. It could be concluded that there was no significant relation between beta and stock returns.