Suç gelirlerinin aklanmasında önleyici ve denetleyici kurumlar; Mali Suçlari Araştırma Kurulu ve mali eylem görev gücü
The auditor institutions fighting against money laundering-FATF and MASAK
  1. Tez No: 261752
  2. Yazar: CANDAN SEDEFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çalışmamızın birinci bölümünde suç gelirleri ve suç gelirlerinin aklanması kavramlarını açıklayan girişten sonra suç gelirlerinin uluslararası boyutta yansımaları ve bu bağlamda aklama ile mücadelede uluslararası sözleşmeler aktarılmaya çalışılmıştır. Konunun uluslararası boyutundan sonra suç gelirleri ve suç gelirlerinin aklanmasında Türkiye'de mücadele sisteminin tarihsel gelişimi ve bu süreçte yürürlüğe giren hukuksal kurallar ve mukayeseli hukukta yer alan paralel gelişmeler açıklanacaktır. Ardından üçüncü bölümde suç gelirlerinin aklanmasın önlenmesine yönelik bazı uluslararası kuruluşlar özetlenecek ve tüm ülkeler üzerinde uluslararası alanda standart koyucu bir kuruluş haline gelen FATF ve FATF bünyesinde oluşturulan hukuksal kurallar incelenecektir. Tüm çalışma sonucu Türkiye özelinde çalışmamızın ana konusunu içeren aklama ile mücadelede ceza hukuku dışında kullanılan yöntem ve hukuksal araçlar, bu konuda alınması gereken önleyici tedbirler, Mali Suçları Araştırma Kurulu çabaları, bu yolda atılan adımlar ve bazı eksiklikler belirtilmeye çalışılarak çalışmaya son verilecektir
Özet (Çeviri)
In the first section of our study, we tried to convey the concepts of proceeds of crime and money laundering from the proceeds of crime in the introduction and then, the international reflections of proceeds of crime and the international agreements in fighting against money laundering. After the international dimension of the subject, the historical development in Turkey in fighting against laundering money and the legal principles brought in force during this process along with the parallel developments that take place in the comparative law will be explained. Then, in the third section, some international institutions dealing with the prevention of money laundering will be summarized and the legal principles formed within the body of FATF and FATF that has become a standards determining body for all the countries in the international area will be studied. The study will be completed by specifying the methods and the legal means used apart from the penal code in money laundering which is the main subject of our thesis, the preventive measures that should be taken, the attempts of the Financial Crimes Investigation Board, steps taken for this purpose and some deficiencies.